Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Witamina D a demencja

Avatar placeholder
06.10.2020 17:56
Witamina D a demencja
Witamina D a demencja

Witamina D jest bardzo ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Jej niedobór może powodować wypadanie włosów, zaburzona jest praca układu trawiennego, skóra jest sucha. Zbyt duży brak może doprowadzić do poważniejszych schorzeń. U osób starszych długotrwały niedobór witaminy D obniża sprawność umysłową, dlatego należy zadbać, aby znalazła się ona w jadłospisie lub jako suplement. Naukowcy prowadzą badania, które mają potwierdzić lub wykluczyć wpływ utleniaczy na zahamowanie demencji starczej.

1. Wpływ witaminy D na organizm

Jest to witamina zwana słoneczną, ponieważ organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. Przeprowadzone badania potwierdziły, że jej niedobór prowadzi do dużej grupy chorób, takich jak:

Schizofrenia,

• niektóre choroby autoimmunologiczne,

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

cukrzyca,

• choroby serca,

• niektóre nowotwory,

osteoporoza.

Witamina D produkowana jest pod wpływem promieni słonecznych
Witamina D produkowana jest pod wpływem promieni słonecznych (123RF)

Przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło ponad 800 osób po 60. roku życia. Wyniki wykazały, że jeśli we krwi wystąpił poziom witaminy D poniżej 25 nanomoli na litr, to w przypadku połowy tych osób wykryto obniżenie zdolności kognitywnych. Wśród tych zdolności przebadano:

• ustalanie ważności,

• organizowanie,

• planowanie.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

zobacz galerię

Oczywiście do wyników naukowcy podchodzą bardzo ostrożnie i nie ma jeszcze ustalonej dawki, która chroniłaby mózg przed procesem demencji. Do potwierdzenia hipotezy potrzebne są dalsze szczegółowe testy i badania. Są zwolennicy tej teorii i jej przeciwnicy. Druga grupa osób twierdzi, że być może to nie witamina D wpłynęła pozytywnie na organizm, ale inny podany składnik lub być może zadziałała zasada placebo.

Musisz to wiedzieć

Grupa zwolenników uważa, że dorosła osoba powinna przyjmować nawet 2000 jednostek międzynarodowych tej witaminy. Zostały ustalone przedziały jednostek dobrane do grup wiekowych:

• 200 jednostek dla osób w wieku od 14 do 50 lat,

• 400 jednostek dla osób w wieku od 50 do 71 lat,

• 600 jednostek dla osób w wieku powyżej 71 lat.

Ważna jest świadomość, że witamina D zapobiega uaktywnianiu się demencji starczej, a nie jest stosowana w jej kuracji. Podawanie jej powinno zacząć się jak najwcześniej, od wieku niemowlęcego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze