Wielkanoc tuż tuż. Kiedy wysiać rzeżuchę, żeby urosła na święta?
Święta wielkanocne dzieciom kojarzą się z pisankami, zajączkami, święconką i lanym poniedziałkiem. Jednym z niereligijnych symboli wielkanocnych jest także rzeżucha - mała i niepozorna roślina, która jest źródłem witamin. Jej sadzenie razem z dzieckiem może być świetną lekcją przyrody, a także jednym z elementów wspólnego przygotowania do świąt.
1. Rzeżucha - wartości odżywcze i właściwości
Wielkanoc obfituje w różne tradycje i symbole. Niektóre z nich niekoniecznie odwołują się bezpośrednio do treści religijnych.
Jednym z nich jest rzeżucha, bez której wielu polskich katolków nie wyobraża sobie świąt. I dobrze, bo jest ona bardzo zdrowa. Zawiera m.in. wapń, potas, magnez, fosfor, jod, żelazo, a także witaminę A, C, E i K oraz witaminy z grupy B.
Jakie właściwości ma rzeżucha, nazywana także pieprzycą siewną? Działa przeciwzapalnie, wspiera układ odpornościowy, wspomaga trawienie oraz poprawia stan skóry, paznokci i włosów. Ponadto pomaga regulować poziom glukozy i obniża cholesterol.
Jest zalecana wszystkim: starszym i młodszym, a nawet kobietom w ciąży. Jedynym wyjątkiem są osoby cierpiące na refluks, choroby jelit, choroby nerek lub wrzody żołądka, które powinny zachować ostrożność, gdyż rzeżucha może działać drażniąco i moczopędnie.
2. Kiedy siać rzeżuchę?
Wspólne sadzenie rzeżuchy, a potem codzienna pielęgnacja i obserwacja sadzonki, to świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. To okazja do stworzenia domowej lekcji biologii i zainteresowania malucha przyrodą.
Tym większa będzie radość dziecka, jeśli rzeżucha urośnie do świąt i będzie cieszyła oczy i podniebienia bliskich. Na szczęście jest to możliwe, ponieważ rzeżucha rośnie ekspresowo.
Pierwsze listki można zauważyć już po kilku dniach od posiania. Prawdziwy efekt pojawia się jednak po upływie tygodnia. Wówczas można zauważyć kilkucentymetrową "trawkę", która idealnie pasuje do wielkanocnego stołu.
Choć rzeżucha nie jest wymagającą rośliną, to warto zadbać o odpowiednią temperaturę oraz obecność światła. Ważne jest także jej systematyczne podlewanie.
Na czym wysiewamy rzeżuchę? Najczęściej na wacie, którą umieszczamy na wybranym naczyniu. Rozkładamy na niej maleńkie nasionka, a następnie podlewamy bądź spryskujemy wodą. Pamiętajmy, że podłoże musi być wilgotne. W kolejnych dniach również dbamy o odpowiednie nawilżenie. Wystarczy to robić raz lub dwa razy dziennie.
Zbyt ciemne lub chłodne warunki mogą sprawić, że rzeżucha będzie rosła wolniej. W takiej sytuacji można przyspieszyć wzrost roślinki, zapewniając jej odpowiednią ilość światła. Dodatkowo można przykryć rzeżuchę szklanym naczyniem. Pozwoli to zachować dłużej wilgotność, co przyspieszy proces kiełkowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl