Trwa ładowanie...

W co się bawić z dzieckiem? 5 pomysłów na angażujące zabawy

(gettyimages.com)

Artykuł powstał we współpracy z Milka.

Sposobów na wspólne zabawy z dzieckiem jest mnóstwo. Możemy wspólnie rysować, malować, gotować, grać w planszówki czy układać puzzle albo klocki. Dbamy w ten sposób o zdrowy rozwój naszych dzieci oraz pielęgnujemy więzi rodzinne – poświęcamy uwagę naszym pociechom i dajemy im poczucie bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy pięć pomysłów na proste, przyjemne i angażujące całą rodzinę zabawy. Pozwolą Wam nie tylko miło, ale i kreatywnie spędzić razem czas.

1. Tor przeszkód

Wykorzystajcie zabawki i stwórzcie wspólnie tor przeszkód. Porozkładajcie na podłodze większe samochody czy klocki – możecie je ułożyć w fantazyjne budowle. Dorzućcie do tego kilka poduszek lub puf. Każda przeszkoda może być dodatkowo wyposażona w zadanie specjalne. Po przejściu przez pierwszą trzeba będzie na przykład pięć razy podskoczyć na jednej nodze, po przejściu przez kolejną – udawać jakieś zwierzątko. Puśćcie wodze fantazji – gwarantujemy, że już wspólne planowanie toru dostarczy Wam mnóstwo radości.

Dodatkowo, po pokonaniu całego toru na malca może czekać nagroda. Jaka? Najlepiej ustalcie to razem przed rozpoczęciem zabawy! Nie musi to być nic materialnego – możecie na przykład wspólnie przygotować medal z kolorowego papieru, albo umówić się, że to maluch wybierze, co dzisiaj zjecie na wspólną kolację.

2. Poznawanie smaków

Przygotujcie talerz z różnymi produktami spożywczymi. Mogą to być na przykład owoce, warzywa, ser, słodkości. Ważne, aby smaki były zróżnicowane. Zawiąż dziecku oczy apaszką i pozwól mu próbować poszczególnych produktów. Ma za zadanie opisać ich smak – słodki, gorzki, kwaśny – i odgadnąć, co właśnie zjadło.

Poznawanie nowych smaków to fantastyczna przygoda! Sami możemy się o tym przekonać, gdy zamienimy się rolami i to nasza pociecha przygotuje nam talerz rozmaitości do próbowania.

3. Zabawa w domek

Wszystkie dzieci uwielbiają tę zabawę. Wystarczą dwa krzesła ustawione tyłem do siebie w pewnej odległości, na które zarzucamy duży koc imitujący dach. Taki domek możemy w dowolny sposób modyfikować dodając różne elementy, zastępując krzesła stołem, montując wewnątrz latarkę... Możliwości są nieograniczone! W wybudowanym domku umieszczamy na podłodze poduszki, wrzucamy kilka pluszaków albo lalek. Zabawa w dom lub lalkowy pokaz mody... a może teatrzyk cieni? Wybór należy do Was!

Spędzanie czasów w takiej wspólnie wykonanej budowli to świetna zabawa, która spodoba się dzieciom w każdym wieku.

(gettyimages.com)

4. Piknik na dywanie

Próbowaliście kiedyś zrobić piknik bez wychodzenia z domu? To świetna zabawa! Na pikniku nie może zabraknąć ulubionych przekąsek, więc razem zastanówcie się, co najbardziej lubicie i do dzieła!

Na środku podłogi lub na dywanie rozłóżcie kocyk. Na nim postawcie wspólnie przygotowane jedzenie (np. mini kanapeczki, paluszki czy słodkości) i picie (np. sok, woda). Wystarczy całą rodziną usiąść na kocu i rozkoszować się piknikiem! Możemy też wyobrażać sobie, gdzie jesteśmy i opowiadać, co znajduje się wokół, na przykład: wodospad, wyspa, las czy też dzikie zwierzęta i dżungla. Ogranicza nas tylko własna fantazja!

5. Inna zabawa w chowanego

Pamiętajmy, że możemy chować nie tylko siebie! Wybierzcie wspólnie kilka nie za małych i nie za dużych zabawek. Mogą to być maskotki, samochody albo lalki. Następnie schowaj je w różnych miejscach w pokoju – zadaniem dziecka będzie ich znalezienie. Potem zamieńcie się rolami. W ten sposób dziecko nie tylko będzie się dobrze bawić, ale także poćwiczy swoją spostrzegawczość i rozwinie pomysłowość.

Kłopoty ze znalezieniem zabawki? Pomóżcie sobie podpowiedziami „ciepło, zimno”. Chcecie urozmaicić zabawę i dodać do niej element nagrody? Ukryjcie jako ostatni przedmiot coś słodkiego.

Artykuł powstał we współpracy z Milka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza