Trwa ładowanie...

Uwaga na fluor w ciąży. Może obniżać IQ dziecka

Avatar placeholder
21.08.2019 09:54
Uwaga na fluor w ciąży!
Uwaga na fluor w ciąży! (123rf)

Fluorek chroni zęby przed próchnicą. I to jego bezsprzeczny plus. W świetle najnowszych badań przyszłe mamy powinny jednak zwrócić uwagę na ilość spożywanego fluoru, bo może on mieć wpływ na IQ dziecka.

Wyniki badania opublikowane 19 sierpnia 2019 w czasopiśmie JAMA Pediatrics pokazują, że z całą pewnością temat fluoru jest kontrowersyjny. Fakt, że zapobiega próchnicy zębów, ale ma też swoje ciemne strony.

1. Fluor a IQ dziecka

Christine Till, profesor psychologii na York University w Toronto, wraz z zespołem naukowców postanowiła sprawdzić, jak spożywany przez kobiety w ciąży fluor wpływa na potomstwo. W badaniu wzięło udział ponad 500 kanadyjskich kobiet i ich dzieci, pochodzących z 6 miast. Ważne było to, że badani pochodzili i z takich miast jak Toronto, gdzie dodaje się fluor do wody pitnej, jak i takich jak Montreal i Vancouver, w których woda pitna nie jest fluoryzowana.

Naukowcy oceniali narażenie na fluor na dwa sposoby. Mierzyli poziom fluoru w próbkach moczu kobiet w czasie ciąży, ale także obliczali zużycie fluoru na podstawie ilości wody w mieście i ilości kobiet, które ją spożywały. Wnioski, choć wyciągnięte ostrożnie, były niepokojące: wyższy poziom fluoru u matki prowadzi do niższego IQ u dzieci. Co ciekawe, na podstawie badania moczu u kobiet takie wnioski dotyczyły przede wszystkim IQ chłopców. Za to na podstawie pomiaru spożycia fluorku przez matkę i stężenia fluorku w wodzie, ustalono, że różnice dotyczyły obu płci.

Zobacz film: "Wszystko o paście do zębów [Specjalista radzi]"

Różnica wynosiła zazwyczaj kilka punktów IQ w przypadku wszystkich dzieci. Co interesujące, badanie wykazało, że nawet w miastach, w których fluoryzowano wodę, kobiety czerpały większość fluorków z innych źródeł, takich jak żywność, herbata i pasta do zębów.

Badania na pewno będą kontynuowane, ale w tej chwili naukowcy zalecają, by na wszelki wypadek kobiety ciężarne uważały na poziom fluoru. Warto pamiętać, że fluor w dawce powyżej dopuszczalnej (3-4 mg F/dzień) jest trucizną, równie groźną jak ołów. Nadmiar fluoru może powodować poważne problemy ze zdrowiem, w tym osteoporozę, problemy ze stawami, deformację kręgosłupa, osteoporozę i zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze