Trwa ładowanie...

Urodziły się zrośnięte tułowiem. Właśnie skończyły dwa lata

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 25.04.2024 11:37
Lekarze dawali im 10 proc. szans na przeżycie. Właśnie skończyły dwa lata
Lekarze dawali im 10 proc. szans na przeżycie. Właśnie skończyły dwa lata (Facebook )

W marcu 2022 roku w Irlandii Północnej na świat przyszły Annie i Issie Bateson, bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki łączył tułów - od klatki piersiowej aż do miednicy. Choć miały osobne serca, musiały dzielić się pęcherzem, wątrobą, jelitem i jedną nogą. Lekarze nie mieli zbyt dobrych prognoz dla sióstr. Dziewczynki - na przekór złym diagnozom - zostały rozdzielone. 2 kwietnia skończyły dwa lata.

spis treści

1. Wyjątkowe bliźniaczki

Lekarze, którzy opiekowali się dziewczynkami, przekazali ich rodzicom, że bliźniaczki mają jedynie 10 proc. szans na przeżycie. Mimo to, dziewczynki wykazały ogromną wolę walki i determinację. W ciągu kilku miesięcy od porodu przeszły 20 skomplikowanych operacji.

We wrześniu 2022 roku Annie i Issie przeszły ostatnią operację rozdzielenia. Po tej skomplikowanej procedurze każda z dziewczynek ma jedną nogę i jedną protezę. Lekarze są przekonani, że bliźniaczki są na tyle silne, by skutecznie radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia.

Zobacz film: "Syjamskie bliźniaczki nie skorzystały z możliwości rozdzielenia"

Rodzice dziewczynek, 33-letnia Hannah i jej 34-letni mąż Dan, są ogromnie wdzięczni medykom za to, że ich córki mają szansę na normalne życie. Wierzą, że wszelkie trudności już minęły i z nadzieją patrzą w przyszłość. O losie swoich córeczek mówią wprost: to prawdziwy cud.

Annie i Issie często poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale na ich buziach nieustannie gości uśmiech. Świetnie radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Dziewczynki zdrowo się rozwijają, a niedawno świętowały swoje drugie urodziny.

2. Zrośnięte siostry

Bliźnięta syjamskie stanowią wyjątkowy typ bliźniąt monozygotycznych. Są to dzieci, które są złączone ze sobą i dotknięte bardzo rzadką wadą rozwojową, która jest wynikiem błędu genetycznego, który jest ściśle związany z nieprawidłowym podziałem zapłodnionej komórki jajowej.

Możliwe jest wykrycie bliźniąt syjamskich już w trakcie ciąży dzięki badaniu USG. Pozwala to lepiej przygotować się do porodu, a specjalistom zaplanować przebieg operacji rozdzielenia dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze