Trwa ładowanie...

Ukraina. Sprzedawali urodzone przez surogatki niemowlęta za granicę. 60 tys. dolarów za dziecko

Avatar placeholder
27.07.2021 14:32
Ukraina. Sprzedawali urodzone przez surogatki niemowlęta za granicę. 60 tys. dolarów za dziecko
Ukraina. Sprzedawali urodzone przez surogatki niemowlęta za granicę. 60 tys. dolarów za dziecko (Getty Images)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała we wtorek o wykryciu międzyregionalnej grupy przestępczej zajmującej się handlem dziećmi. Na jej czele stali lekarze.

spis treści

1. Na czele grupy stali lekarze

SBU w obwodzie charkowskim wykryła międzyregionalną grupę przestępczą na czele z lekarzami leczącymi niepłodność z Kijowa. Członkowie grupy utworzyli schemat "dostarczania" cudzoziemcom niemowląt rzekomo w ramach programów macierzyństwa zastępczego - czytamy w komunikacie SBU.

2. "Cena za dziecko"

"Własne" dziecko z pełnym pakietem podrobionych oficjalnych dokumentów kosztowało "zamawiającego" 60 tys. dolarów.

Według danych SBU grupę przestępczą tworzyli mieszkańcy obwodów kijowskiego i charkowskiego, w tym kierownictwo jednego ze stołecznych centrum medycyny reprodukcyjnej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Grupa pomagała cudzoziemcom zawrzeć fikcyjny ślub z obywatelkami Ukrainy. Następnie "swoi" lekarze oficjalnie wystawiali zaświadczenie o "bezpłodności" małżonki. Jest to podstawa do oficjalnego zastosowania technik wspomaganego rozrodu - pisze SBU.

3. Poszukiwania surogatki

Następny krok to poszukiwanie kandydatki na surogatkę. Po urodzeniu przez nią dziecka fikcyjny ślub rozwiązywano, a cudzoziemiec formalnie otrzymywał prawo do wywiezienia niemowlęcia za granicę.

Oprócz tego - jak pisze SBU - w ramach ekspertyz udokumentowano fakt nieodpowiedniego wykonywania obowiązków przez pracowników medycznych, co doprowadziło do śmierci niemowląt.

4. Dowody działalności przestępczej

W ramach śledztwa przeprowadzono przeszukania w centrum medycyny reprodukcyjnej i w miejscach zamieszkania uczestników grupy przestępczej. Skonfiskowano telefony komórkowe i sprzęt komputerowy z dowodami działalności przestępczej oraz dowody w postaci dokumentów.

Członków grupy poinformowano o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułów kodeksu karnego dotyczących nieodpowiedniego wykonywania obowiązków przez personel medyczny i świadome wydanie fałszywych dokumentów, składanie nieprawdziwych informacji. Trwają śledcze działania w celu ustalenia ich udziału w handlu ludźmi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze