Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem (recenzja)

Ocena 4/5

Seria „Zabawy dydaktyczne z Sową Mądralą” przedstawia książkę pt. „Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem”. Zgodnie z zapowiedzią, jest to pozycja polecana uczniom rozpoczynającym naukę dodawania i odejmowania lub mającym problemy z opanowaniem tych umiejętności.

Matematyczne cele zabaw w niej zawartych to zrozumienie:

  • dodawania i odejmowania
  • pojęć: tyle samo, mniej, więcej: porównywanie różnicowe
  • rozkładu liczb na składniki
  • przemienności dodawania, łączności dodawania, nawiasów, graficznego przedstawiania dodawania
  • odejmowania i jego graficznego przedstawienia
  • metody sprawdzania dodawania i odejmowania za pomocą działań odwrotnych.

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu całości nie było najlepsze. Już sama okładka nieszczególnie zachęca do sięgnięcia po ten zestaw dydaktyczny. To, znajduje się w środku, początkowo również nie wydaje się atrakcyjne.

Mamy tu spory zestaw plansz, wydrukowanych na grubszym, kredowym papierze, o dość ubogiej kolorystyce. Ponieważ wszystkie są do siebie podobne, ciężko skupić się na tyle, by szybko wyłapać zasady zabawy. Sięgnęłam więc po instrukcję, czyli kilkukartkową broszurę w formacie A4, również monotonną pod względem graficznym.

Nie ukrywam, że odrobinę się przeraziłam, iż sama nie rozgryzę o co chodzi, a co dopiero dziecko! Na szczęście, jest to złudzenie i to głównie optyczne.

Wystarczy chwila uwagi i skupienia. Szczegółowa instrukcja dokładnie opisuje poszczególne plansze i zabawy. Są w niej Listy od Sowy, które poza kilkoma informacjami o niej samej podają dzieciom ułatwiające grę wskazówki. Napisane są w sposób jasny i czytelny dla dzieci rozpoczynających naukę. Dzięki nim mają one również okazję przećwiczyć czytanie tekstu ze zrozumieniem, a przede wszystkim poprawne odczytywanie poleceń zawartych w zadaniach matematycznych.

Gdy przebrniemy przez teorię czeka na jeszcze jedno żmudne zadanie. Wszystkie plansze (a nie jest ich mało!) należy pociąć nożyczkami, by powstały m.in. karty do gry w domino. Koszmarne rozwiązanie. Przyzwyczajona do "wyciskania" z perforacji miałam ochotę rzucić wszystko w kąt, a przecież szkoda by było.

Jeżeli nie jesteśmy pedantkami, a dziecko nie pogubi się w średnio wyraźnie oznaczonych liniach cięć, zlećmy mu to zadanie. Będzie miało dodatkowe ćwiczenie, tym razem manualne.

Nie ma jednak sensu zbytnio narzekać na szatę graficzną, gdyż w tym przypadku nie ona jest najistotniejsza.

Kto wie, może zbyt bogata paleta barw rozpraszałaby dziecko? A tak mamy całkiem przyzwoitą pomoc naukową, która przydałaby się w niejednej szkole, ponieważ poprzez zabawę pozwala na pogłębienie i utrwalenie podstawowych zagadnień matematycznych.

Dzieci poprzez obrazowe przedstawienie łatwiej dostrzegają pewne reguły, które dobrze zrozumiane ułatwią im dalszą naukę. Poza tym w czasie gry czerpią sporo satysfakcji z samodzielnego rozwiązywania zadań, które na pierwszy rzut oka wydawały się skomplikowane.

Polecam szczególnie na długie jesienno zimowe wieczory w domu i do urozmaicenia lekcji matematyki w szkole.

Aneta Stawiszyńska- Marciniak, ponad rok temu

Zabawy w domu dla dzieci

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zabawy w domu dla dzieci
Zabawy w domu dla dzieci

Zestawy motoryzacyjne Lego

Zestawy motoryzacyjne Lego

Remiza z serii Lego Dzieci chętnie bawią się w strażaków, a wiele maluchów chciałoby pracować w tym zawodzie w przyszłości. Samochowy Lego Dzieci

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne w domu mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla komputera czy oglądania telewizji. Możliwość tworzenia własnych prac przynosi (...) estetycznego. Jakie zabawy plastyczne można zaproponować...

Zabawy w domu dla dzieci

Zoo zgadula na MiniMini+

Zoo zgadula na MiniMini+

Magiczne pudełko ma wiele twarzy! Zgadywanie zwierząt to dla dzieci świetna zabawa. Odgadnięcie nazwy zwierzaka jest dla dziecka powodem do dumy (...) , że należy do ulubionych zwierzaków dzieci. ...

Zabawy w domu dla dzieci

Pomaluj twarz z dzieckiem!

Pomaluj twarz z dzieckiem!

Malowanie twarzy przypadnie do gustu każdemu dziecku! Podręcznik do nauki malowania twarzy dostarcza rodzicom cennych wskazówek i pomaga rozwijać kreatywność dzieci.

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy przedszkolaków

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.

Zabawy w domu dla dzieci

Rysowanie

Rysowanie

Rysowanie pobudza wyobraźnię malucha.

Zabawy w domu dla dzieci

Klocki rosną razem z dzieckiem - LEGO Juniors

jest dopasowany do wieku dziecka, dzięki temu zabawa nie zmienia się w niepotrzebny wyścig. Co więcej, zestawy LEGO Juniors zawierają - tak jak dalsze systemowe (...) Artykuł sponsorowany Obawiasz się, że twoje dziecko...

Zabawy w domu dla dzieci

Zoo zgadula

Pierwszego maja 2012 roku zacznie się emisja nowego programu dla dzieci na kanale MiniMini+. „Zoo zgadula" to hiszpański serial animowany o magicznym (...) podawanym przez bohatera kreskówki dzieci będą mogły same rozwiązać...