Uczeń drugiej klasy dostał zadanie. Nawet rodzice polegli
Mogłoby się wydawać, że matematyka na poziomie podstawówki to przysłowiowa bułka z masłem. To zadanie udowadnia, że nie zawsze. Nawet rodzice mieli problem z jego rozwiązaniem.
1. Zadanie bez rozwiązania?
Z pozoru zadania domowe powinny być tak sformułowane, aby dziecko było w stanie samodzielnie je rozwiązać. Jednak czasami okazują się tak dużym wyzwaniem, że w szukanie prawidłowych odpowiedzi zaangażowana jest cała rodzina.
Tak było i tym razem.
Uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej przekonała się, jak trudnym przedmiotem jest - nazywana królową nauk - matematyka. Zadanie było tak trudne, że dziewczynka poprosiła o pomoc w jego rozwiązaniu mamę. Jednak kobieta nie podołała. Opublikowała pracę domową córki w mediach społecznościowych, licząc na to, że internauci będą znali rozwiązanie.
Zadanie domowe klasa druga. Poległam😂@LechuTur masz kolejną zagadkę🤯 pic.twitter.com/dxhakce68n
— 𝓩𝓸ł𝔃𝓪 𝓚𝓪𝓷𝓸𝓷𝓲𝔃𝓸𝔀𝓪𝓷𝓪 (@BlonnDella) April 16, 2023
"Zadanie domowe klasa druga. Poległam" - napisała na Twitterze.
Na czym polegało zadanie?
"Ustal, jaka to liczba: jest większa od 100 i jest największą liczbą dwucyfrową" - brzmiało polecenie.
Nie tylko matematyczny geniusz zauważy, że oba warunki podane w zadaniu się wykluczają. Liczba nie może być zarazem dwucyfrowa i większa od 100.
2. "Matematyka wg Czarnka"
Zwrócili na to uwagę również internauci w komentarzach:
"Teoretycznie nie ma takiej liczby naturalnej w systemie dziesiętnym, wykorzystującym cyfry arabskie, można więc uznać to pytanie za błąd. Ale jako umysł przekorny spekuluję, że nie ma zastrzeżenia co do cyfr arabskich, więc dwie cyfry to: MD = 1500 w zapisie cyfr rzymskich",
"To proste, ale założę, że nie przewidzieli tego autorzy: 100 w systemie binarnym to 4 w systemie dziesiętnym. Dlatego 99",
"Chyba błąd: MNIEJSZA. No, chyba że to zagadka i odpowiedź jest: "nie ma",
"Matematyka wg Czarnka",
"Po takiej matmie, to chyba od razu na Harvard" - komentowali.
Jak więc brzmi prawidłowa odpowiedź?
Jedne z internautek wyjaśniła zagadkę "błędu" w poleceniu.
"No nie wierzę. Niby dorosły człowiek, a nie potrafi odczytać legendy na początku podręcznika? Proszę sobie zobaczyć, co oznaczają zadania z liskiem w tym podręczniku. W takim zadaniu dziecko ma ułożyć poprawne pytanie i dopiero zrobić obliczenia" - napisała.
W tym przypadku chodziło o dodanie słowa "nie" bądź zamienienie wyrazu "większa" na "mniejsza".
Dzięki tej poprawce odpowiedź jest oczywista. Jest nią liczba 99.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl