Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – jak to wygląda?

Avatar placeholder
17.03.2020 20:16
samochód
samochód

Po polskich drogach porusza się niecałe 10 000 samochodów elektrycznych. Nie jest to imponująca liczba, zwłaszcza że większość z tych pojazdów należy do firm świadczących usługi w ramach car sharingu. Jednak kolejni producenci wprowadzają na nasz rynek propozycje aut elektrycznych, których ceny powoli spadają. Z pewnością tego typu pojazdów będzie w Polsce przebywać, a osoby, które planują zakup jednego z nich powinny zastanowić się nad warunkami ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu elektrycznego? W jaki sposób wylicza się wysokość składki? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę przy pomocy popularnego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis?

1. Jakie są główne zalety pojazdów elektrycznych?

Chociaż zakup samochodu elektrycznego wiąże się z wydatkiem na poziomie przynajmniej 80 000 zł, pojazdy tego typu mają swoje zalety. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem takiego auta. W poczet korzyści zaliczają się niższe koszty eksploatacji, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że energia elektryczna ostatnio systematycznie drożeje. Ponadto, auta elektryczne są uważane za mniej awaryjne, a ich użytkownicy zwracają uwagę na wyższy komfort jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście troska o ekologię i niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Barierą powstrzymującą potencjalnych użytkowników przed zakupem samochodów elektrycznych są stosunkowo krótkie dystanse, jakie można pokonać na jednym ładowaniu. Zwykle jest to około 200 km. Dlatego pojazdy elektryczne najlepiej sprawdzają się jako auta miejskie. Wciąż brakuje także infrastruktury do obsługi pojazdów elektrycznych, w tym stacji ładowania, a w razie potrzeby – także serwisów, w których można naprawić taki pojazd. Części do samochodów elektrycznych nie są powszechnie dostępne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pojazdy tego typu będą systematycznie tanieć, zapewniać coraz dłuższe zasięgi, a właściciele będą mogli liczyć na coraz lepszą i bardziej powszechnie dostępną infrastrukturę.

2. Jak wylicza się cenę ubezpieczenia OC do auta elektrycznego?

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia auta elektrycznego? W przypadku tradycyjnych samochodów, o wysokości składki za OC i pozostałych składek ubezpieczeniowych w dużej mierze decyduje pojemność silnika. Parametr ten nie dotyczy jednak pojazdów elektrycznych. Ubezpieczyciele zwracają więc uwagę na moc silnika. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona jedynym, a często nawet głównym czynnikiem decydującym o wysokości składki OC. Liczy się także wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, konkretny model pojazdu, doświadczenie za kierownicą, a przede wszystkim przysługujące właścicielowi zniżki za bezszkodową jazdę.

3. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Praktyka pokazuje, że potencjalni właściciele samochodów elektrycznych, chociaż powinni przygotować się na większy wydatek przy zakupie pojazdu, nie muszą sięgać głębiej do kieszeni ubezpieczając w swój pojazd. Dotyczy to ubezpieczenia OC. Wysokość składki zazwyczaj nie odbiega od ceny polisy ubezpieczeniowej tradycyjnego auta o podobnej klasie i mocy silnika. Inaczej sprawa wygląda przy ubezpieczeniu Autocasco. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, że części do samochodów elektrycznych są słabiej dostępne, a serwis może być droższy, dlatego automatycznie w górę idzie także wysokość składki AC. Można jednak założyć, że z roku na rok również koszt polisy Autocasco będzie coraz niższy, w miarę jak auta elektryczne staną się bardziej popularne na polskich drogach.

4. Gdzie szukać taniego OC dla samochodów elektrycznych?

W jaki sposób poszukać korzystnego ubezpieczenia OC do auta elektrycznego? Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pojazdów, najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Sprawdzone rozwiązanie stanowi kalkulator KioskPolis, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe. Właściciel pojazdu znajdzie przy pomocy porównywarki tanie OC lub ofertę najlepiej odpowiadającą jego oczekiwaniom, np. ze względu na bezpośrednią likwidację szkód lub inne benefity oferowane przez ubezpieczyciela. Stosunkowo niska cena ubezpieczenia OC sprawia, że znacznie łatwiej podjąć decyzję o zakupie samochodu elektrycznego, bo po jednorazowym w wydatku, koszty eksploatacji i ubezpieczenia nie nadszarpną mocno domowego budżetu!

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze