Tyle wynosi "matczyna emerytura". Nie wszystkie Polki się załapią, kluczowa jest jedna kwestia
"Mama 4 plus" to rządowy program wspierający rodziców, którzy nie mogą liczyć na emeryturę, ponieważ poświęcili się wychowywaniu dzieci. Jednak świadczenie nie wszystkim zostanie wypłacone. By je otrzymać, trzeba pamiętać o jednej rzeczy.
1. "Mama 4 plus" nie dla każdego
Emerytura dla osób, które wychowały minimum czwórkę dzieci, przysługuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom w wieku emerytalnym. O jej wypłatę może ubiegać się jeden z małżonków. Warunkiem przyznania świadczenia jest wychowanie dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Wyjątek stanowią osoby tworzące rodzinę zastępczą zawodową.
Po waloryzacji emerytur w marcu 2022 roku wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego wynosi 1338,44 zł brutto, czyli tyle, ile najniższa emerytura. Przysługuje ono w całości osobom, które nie mają prawa do innych świadczeń.
Jeżeli osobie, która poświęciła karierę zawodową na rzecz wychowania dzieci, przyznana jest już emerytura lub renta w kwocie niższej niż najniższa emerytura, to dzięki programowi rządowemu, może ona starać się o wyrównanie do kwoty 1338,44 zł brutto.
2. Od tego zależy, czy dostaniesz świadczenie
Wychowanie minimum czwórki dzieci to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić. By dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek do odpowiedniej państwowej jednostki organizacyjnej. Następnie prezes ZUS lub prezes KRUS wydają decyzję o przyznaniu świadczenia.
Wniosek ten złożyć mogą nie tylko obywatele Polski, ale również osoby, które minimum 10 lat żyją w Polsce.
Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a wnioskujący musi udowodnić, że wychował co najmniej czwórkę dzieci oraz czy:
miał przerwy w wychowywaniu, a jeśli tak, to jakie długie i jaka była ich przyczyna,
ma ograniczone prawa rodzicielskie lub jest ich pozbawiony,
mieszka w Polsce,
pobiera emeryturę lub rentę,
uzyskuje dochód,
posiada gospodarstwo rolne,
przebywa w areszcie śledczym lub zakładzie karnym.
Ponadto ojcowie, którzy ubiegają się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, muszą mieć udokumentowane, dlaczego to oni, a nie matki, zajmowali się dziećmi.
Pieniądze z rządowego programu "mama 4 plus" nie są na ten moment przyznawane odgórnie osobom, które wychowały minimum czwórkę dzieci. Świadczenie będzie wypłacane od pierwszego dnia miesiąca, w którym ZUS lub KRUS wydał decyzję o ich wypłacie, ale nie wcześniej niż w dniu, w którym osoba wnioskująca osiągnie wiek emerytalny.
Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl