Trwa ładowanie...

Twoje dziecko kłamie? Mamy dla ciebie dobre wieści

 Karolina Rozmus
08.11.2022 22:26
Jak reagować, gdy dziecko kłamie?
Jak reagować, gdy dziecko kłamie? (Getty Images)

Ta kontrowersyjna teza znalazła poparcie w badaniach. Kanadyjski psycholog prześwietlił dziecięce oszustwa i kłamstwa, by dojść do zaskakujących wniosków. Dzieci nie tylko świetnie sobie radzą z kłamstwem, ale w dodatku umiejętność niemówienia prawdy niesie za sobą wiele korzyści.

Prof. Lee od 30 lat bada zjawisko kłamstwa u dzieci
Prof. Lee od 30 lat bada zjawisko kłamstwa u dzieci (Getty Images/utoronto.ca)

1. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Czy powtarzasz swojemu dziecku, że nie wolno kłamać? To niepisana zasada rodzicielstwa, by uczyć dziecko, że kłamstwo jest złe i najważniejsze, by niezależnie od konsekwencji być uczciwym.

Jednak zadaje temu kłam, nomen omen, jedno z badań, którego współautorem był prof. Kang Lee z Uniwersytetu w Toronto. Choć zjawisko kłamstwa u dzieci bada już od trzech dekad, to dopiero niedawno udało mu się dowieść, że kłamstwo może przynieść korzyści dla rozwoju.

- Jako rodzice i nauczyciele - a także społeczeństwo jako całość - zawsze martwimy się, że jeśli dziecko kłamie, konsekwencje będą straszne - mówi psycholog. - Okazuje się jednak, że jest duża różnica między dziećmi, które kłamią wcześniej, a tymi, które kłamią później. Dzieci, które kłamią wcześniej, mają znacznie lepsze zdolności poznawcze.

W jaki sposób badacz doszedł do tak zaskakujących wniosków?

Wraz z grupą naukowców przeprowadził pewien eksperyment z udziałem 42 trzylatków. Podzielili oni maluchy na dwie grupy i nauczyli pewnej zabawy - dziecko miało ukryć w dłoni jakiś smakołyk, a dorosły musiał trafnie wskazać rękę, w której się on znajdował. Jeśli wskazał błędnie, maluch mógł zatrzymać przysmak dla siebie.

Tę zabawę psycholodzy powtarzali przez cztery kolejne dni, przy czym była istotna różnica między dwiema grupami dzieci. Otóż grupę eksperymentalną poinstruowano, w jaki sposób oszukiwać, żeby wygrać grę, a grupie kontrolnej badacze nie przekazali takich instrukcji.

"Po zaledwie kilku dniach nauki małe dzieci szybko nauczyły się oszukiwać i odniosły z tego natychmiastowe korzyści poznawcze" - piszą naukowcy w "Journal of Experimental Child Psychology".

Badacze zaznaczają, że to negatywne społecznie zachowanie może być dla dziecka rozwijające, jeśli pomaga w dążeniu do celu i rozwiązywaniu problemu.

2. Co robić, gdy dziecko kłamie?

Już we wcześniejszych pracach prof. Lee skupiał się na tym, jak kłamstwo wpływa na dziecko. Wychodząc od stwierdzenia, że jesteśmy szkoleni do mówienia prawdy, normalizował zjawisko oszukiwania przez dzieci.

Zatem czy psycholog zachęca do kłamstwa? Oczywiście, że nie, ale rodzice powinni mieć świadomość tego, jest ono naturalnym etapem w rozwoju malucha. Z obserwacji prof. Lee wynika, że dzieci, które kłamią, są po prostu świetnymi obserwatorami, doskonale zdającymi sobie sprawę z tego, czego oczekują od nich rodzice.

Zdaniem psychologa o kłamstwie trzeba z dzieckiem rozmawiać, wskazując, że zatajanie prawdy nie jest dobrym rozwiązaniem, jednocześnie pamiętając, by nie piętnować malucha za to, co zrobił.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze