Trwa ładowanie...

Koń pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Brakuje pieniędzy na zajęcia hipoterapii

Stowarzyszenie "Oni są" zbiera pieniądze na hipoterapię dla niepełnosprawnych dzieci. Już po roku zajęć z koniem u dzieci widać pozytywne efekty. Niestety los Cekina jest niepewny.

Zobacz film: "Wojciech Makowski: niepełnosprawność to dla nas nie kłopot"

1. Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych i Przewlekle Chorych "Oni są" od kilku lat prężnie działa na terenie województwa mazowieckiego. Jako że nie było w okolicy konia do zajęć hipoterapii z dziećmi, to udało im się z sukcesem takiego pozyskać. Zajęcia od roku dają dzieciom mnóstwo radości i korzystnie wpływają na stan ich zdrowia, mówi Elżbieta Król w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Mamy kilkunastu podopiecznych cierpiących m.in. na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, zespół Downa, autyzm czy ADHD. Praca z koniem daje u dzieci dobre efekty zdrowotne i działa na nie wyciszająco. Dzięki Cekinowi, bo tak ma na imię [koń], dzieci otwierają się na świat i częściej uśmiechają - opowiada mama dziecka, którym opiekuje się stowarzyszenie.

Czasem bywają sytuacje, które wszystkim zapadają w pamięć.

- Kiedyś jeden z naszych podopiecznych, sprawny intelektualnie, ale niepełnosprawny ruchowo chłopak, nie chciał wsiąść na konia. Mówił do swojej mamy, żeby sobie sama jeździła, bo on nie będzie. Jednak krok po kroku zaczął się z Cekinem oswajać. Progres u Patryka jest zaskakujący! Teraz nie wyobraża sobie życia bez tego konia – opowiada pani Elżbieta.

Dzieci uwielbiają Cekina
Dzieci uwielbiają Cekina (Facebook)

2. Hipoterapia a autyzm, ADHD czy padaczka

Podczas jazdy na koniu uczestnik terapii może odczuć ruchy wykonywane przez konia. Dlatego właśnie taka forma rehabilitacji ruchowej jest ważna.

- Ruchy te przypominają chód człowieka. Kiedy pacjent korzysta z terapii regularnie, jest szansa, że utrwali dobre wzorce i terapia przyniesie oczekiwane efekty — wyjaśnia mama chorego chłopca.

Cekin przebywa w Stajni Prado (Habdzin 72 D koło Konstancina-Jeziorny) i jest koniem rasy fiord. To też ma znaczenie, a dlaczego?

- Fiordy to są konie bardzo spokojne i wytrzymałe na temperatury. Dodatkowo budowa ich ciała ułatwia terapeutce prowadzenie zajęć. Jest szeroki i niski – opowiada pani Elżbieta.

Cekin jest koniem norweskiej rasy Fiord
Cekin jest koniem norweskiej rasy Fiord (Facebook)

3. Hipoterapia - koszt utrzymania konia

Stowarzyszenie utrzymuje się z opłat członkowskich i nie stać go na finansowanie zajęć dla podopiecznych. Tymczasem do kosztów utrzymania konia należy doliczyć opiekę weterynarza, szczepienia, usługi kowala i rymarza. Samo utrzymanie konia w pensjonacie to kwota od 550 zł do nawet 800 zł brutto miesięcznie, już po wynegocjowaniu niższej ceny ze stajnią.

Hipoterapia daje dobre efekty
Hipoterapia daje dobre efekty (Facebook)

To wszystko znacznie przekracza możliwość stowarzyszenia, które stara się zapewnić hipoterapię wszystkim uczestnikom. Wynegocjowano bardzo dobrą cenę zajęć (50 zł za 30 min. zajęć).

Dodajmy, że oprócz podopiecznych stowarzyszenia z zajęć z Cekinem mogą korzystać inne dzieci. Chętnych z dnia na dzień przybywa. Stowarzyszenie bardzo liczy na wsparcie. Link do zbiórki znajduje się TUTAJ.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ o terapii autyzmu za pomocą hipoterapii.

Zobacz też: Jazda konna wpływa na intelekt - są na to badania!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.