Skandynawskie imię podbija polskie porodówki. Ma wyjątkowe znaczenie
Mimo że w naszym kraju królują aktualnie tradycyjne polskie imiona, to popularne stają się również te mające charakter międzynarodowy. Jednym z nich jest imię pochodzenia skandynawskiego, które coraz częściej wybierają świeżo upieczeni rodzice.
1. Olaf, czyli "dzielny wojownik"
Podstawowym kryterium podczas wybierania imienia dla dziecka jest oczywiście gust rodziców, a o tym się przecież nie dyskutuje. Jedni stawiają na tradycję i z dumą nadają swoim dzieciom imiona przodków, inni wolą oryginalne brzmienie lub propozycje, która nie będą powielane przez znajomych. To trudny wybór, któremu towarzyszy wiele emocji. Ważne więc, żeby był dobrze przemyślany, ponieważ jego konsekwencje są długofalowe.
Jedno imię od pewnego czasu zdobywa coraz większą popularność. Chodzi o Olafa kojarzonego często z zabawną postacią z popularnej bajki "Kraina Lodu". Olaf to imię, które w Polsce pojawiło się w drugiej połowie XX wieku. Ma skandynawskie korzenie.
W 2019 r. nazwano tak 882 chłopców, w 2020 r. - 741, w 2021 r. - 713, w 2022 r. - 588, natomiast w pierwszej połowie 2023 r. - 231 maluchów. Prognozuje się jednak, że w tym roku ich liczba może być jeszcze większa.
W pierwotnej formie imię Olaf brzmiało Aslaf, przy czym "as" oznacza boga, a "laf" to miłość. Można więc powiedzieć, że Olaf jest "umiłowany przez boga", aczkolwiek istnieją jeszcze inne tłumaczenia, takie jak "syn starego człowieka" lub "dzielny wojownik". W krajach skandynawskich imię Olaf nosili królowie, książęta i władcy.
2. Jaki jest Olaf?
Dla rodziców duże znaczenie mają też cechy związane z danym imieniem. Jakie są osoby o imieniu Olaf? Zaradne, zorganizowane i inteligentne. Mają dużo energii i nie brakuje im werwy.
Mężczyźni o tym imieniu są także wrażliwi na czyjąś krzywdę i chętni do pomocy. Są towarzyscy i lubią ludzi, ale brakuje im szczęścia w relacjach damsko-męskich. Bywają bowiem naiwni i leniwi, zwłaszcza jeśli chodzi o wypełnianie obowiązków domowych.
Jeśli chodzi o imieniny, to najczęściej wybieraną datą jest 29 lipca. To właśnie wtedy norwescy katolicy obchodzą święto Olafa II Haraldssona, który jest patronem Norwegii. Imię to jest znane także w innych krajach, gdzie brzmi podobnie. W języku angielskim to Olaf lub Olave, w fińskim Olavi, w niemieckim Olaf, Oluf, Olaw lub Olav, we włoskim Olaf lub Olao, a w łotewskim Olafs.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl