Trwa ładowanie...

To pierwszy taki poród w Europie. Na świat przyszło dziecko noszone przez dwie kobiety

Avatar placeholder
06.11.2023 11:43
To pierwszy taki poród w Europie. Na świat przyszło dziecko noszone przez dwie kobiety
To pierwszy taki poród w Europie. Na świat przyszło dziecko noszone przez dwie kobiety (Getty Images)

Na Majorce przyszło na świat pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez parę dwóch kobiet. Lekarze poinformowali, że chłopczyk urodził się zdrowy. Było to możliwe dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu - Invocell.

spis treści

1. To pierwszy taki poród w Europie

Szczęśliwymi mamami zostały 27-letnia Azahara oraz 30-letnia Estefania. Kobiety pod koniec października powitały na świecie synka Dereka. Maluch ważył 3,3 kilograma.

Było to możliwe dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu - Invocell. Azahara oraz Estefania nosiły w sobie zarodek na pierwszym etapie ciąży, co pozwoliło im "dzielić doświadczenie macierzyństwa".

Jak informują media, para zdecydowała się na ten krok "ze względów emocjonalnych".

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Na czym polega ta nowatorka technika? Biolog i dyrektor laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, Felipe Gallego, wyjaśnił, że ten proces zapłodnienia jest możliwy dzięki małemu urządzeniu, które działa jak inkubator. Umieszcza się w nim komórki jajowe i nasienie, a następnie wprowadza do pochwy kobiety.

Jeżeli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca Invocell piątego dnia przekazuje jeden z wybranych, uformowanych zarodków w fazie blastocysty swojej partnerce, w której płód rozwija się do czasu porodu.

2. Na świat przyszło dziecko noszone przez dwie kobiety

- Invocell pozwala na zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety - powiedział Gallego w rozmowie z "Diario de Mallorca".

- Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórkom jajowym - przyp. red.) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce Invocell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały do czasu, kiedy uformowały się zarodki - dodał.

Ekspert twierdzi, że ta nowatorska metoda jest tańsza o 40 proc. od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze