Trwa ładowanie...

"To jest najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszym bliskim na święta". Dr Paweł Grzesiowski o tym, dlaczego powinniśmy zostać w domu na Wielkanoc

Avatar placeholder
11.04.2020 10:32
"To jest najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszym bliskim na święta". Dr Paweł Grzesiowski o tym, dlaczego powinniśmy zostać w domu na Wielkanoc
"To jest najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszym bliskim na święta". Dr Paweł Grzesiowski o tym, dlaczego powinniśmy zostać w domu na Wielkanoc (Getty Images)

Święta Wielkanocne w tym roku będą wyjątkowe. Zakaz zgromadzeń i zamknięte granice sprawią, że wiele rodzin nie będzie mogło spotkać się przy świątecznym stole. Dr Paweł Grzesiowski radzi, by również ci, którzy mają możliwość zebrania się w rodzinnym gronie, w tym roku spędzili ten czas osobno.

1. Czy można jechać do rodziny na Wielkanoc?

Wiele osób zastanawia się, czy może spotkać się z rodziną na Wielkanoc. Ci, którzy śledzą komunikaty rządowe, mogli usłyszeć prośbę premiera Mateusza Morawieckiego: "Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach" - mówił prezes rady ministrów. Premier wyraził również nadzieję, że po świętach kraj powróci do normalnego funkcjonowania.

Przed beztroskim odwiedzaniem znajomych i rodziny ostrzega również policja. Jeśli funkcjonariusz podczas kontroli uzna, że dana osoba złamała przepisy dotyczące walki z epidemią, może nakazać powrót do domu lub wystawić mandat karny.

2. "Wzrośnie ryzyko przenoszenia wirusa"

Zarówno władze, jak i lekarze apelują w tej kwestii o rozsądek. Pamiętajmy, że na powikłania związane z wirusem narażone są najbardziej osoby starsze. Zebranie się przy rodzinnym stole grupy kilkunastu osób nie jest najlepszym pomysłem. Gdyby wszyscy w kraju spędzili w ten sposób święta, dotychczasowe ograniczenia mogłyby pójść na marne. W rozmowie z WP abcZdrowie immunolog dr Paweł Grzesiowski mówi, dlaczego lepiej zostać w domu na święta.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Jeżeli będziemy się spotykać, przebywać w jednym pomieszczeniu w większej grupie, z bliska na siebie chuchać i dmuchać, to po prostu wzrośnie ryzyko przenoszenia wirusa. I to jest w skutkach bardzo groźne. Zresztą my znamy już te skutki, bo wiemy, że na sto zakażonych osób trzy umierają z powodu koronawirusa. Co dziesiąta osoba trafia do szpitala. Więc jeśli decydujemy się na tego rodzaju aktywność, musimy mieć świadomość, że to może zwiększyć ryzyko pojawienia się zakażeń w tych grupach, które się ze sobą kontaktowały – mówi doktor Grzesiowski.

3. Jak spędzić Wielkanoc?

Lekarz przypomina przy tym, że odległość nie powinna oznaczać całkowitej izolacji. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy istnieje wiele możliwości komunikowania się na odległość. Długotrwała izolacja może mieć również negatywne skutki dla zdrowia psychicznego.

- Zdecydowanie w tym roku święta powinniśmy spędzać z myślą "święta na kwarantannie". To jest najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszym bliskim. Nie odwiedzać ich. Oczywiście nie namawiam do tego, by zostawiać naszych bliskich samych. Możemy być bardzo blisko naszych przyjaciół i bliskich, na przykład za pomocą internetu, czy telefonu. To jest coś, do czego bardzo mocno zachęcam. Nie izolować się w święta, bo izolacja może być bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Spędźmy ten czas razem, ale w wersji elektronicznej – podsumowuje dr Grzesiowski.

Autor: WP/Jakub Bizner
Autor: WP/Jakub Bizner

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze