Trwa ładowanie...

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży bez dotacji z MEN. Apel do premiera

Avatar placeholder
26.09.2019 19:06
Telefon Zaufania pomógł setkom tysięcy dzieci, sam został bez pomocy państwa
Telefon Zaufania pomógł setkom tysięcy dzieci, sam został bez pomocy państwa (123rf)

Przez 11 lat pomógł setkom tysięcy polskich dzieci. Okazuje się, że to nie wystarczy, aby otrzymać dofinansowanie z MEN. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera. Telefon Zaufania daje wsparcie najmłodszym w krytycznych chwilach, teraz sam tego wsparcia potrzebuje.

1. Codziennie ratuje czyjeś życie

W lipcu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarty konkurs "Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie”. Zgodnie z regulaminem jeden z modułów konkursu zakłada "prowadzenie przez specjalistów bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej z zakresu zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych".

W konkursie wzięła udział m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Nie otrzymała jednak dofinansowania. Odwołała się od decyzji. Bezskutecznie. W poniedziałek wystosowała dramatyczny apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Zwracamy się z apelem o pilne działania w sprawie zapewnienia rządowego wsparcia dla Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który przez 11 lat pomógł setkom tysięcy polskich dzieci, a od 3 lat pozbawiony jest finansowania ze środków budżetu państwa – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Fundacja informuje, że jej specjaliści odebrali ponad 1 mln 236 tys. telefonów i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online. Podjęli również 1 583 interwencje w sytuacjach zagrożenia życia dzieci.

Codziennie średnio 18 osób kontaktuje się z nami w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia. W rozmowach z konsultantami odzyskują równowagę i siłę, by stawić czoła swoim problemom. Każda minuta naszej pracy ma dla dzieci ogromne znaczenie. Codziennie zapobiegamy tragediom – informuje fundacja.

2. Spełnia światowe standardy, ale polskich już nie

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która jest jedynym polskim członkiem międzynarodowej organizacji Child Helpline International skupiającej organizacje, które prowadzą telefony zaufania dla dzieci z całego świata, zapewnia, że spełnia wszystkie światowe standardy świadczenia pomocy telefonicznej i online.

Zdaniem Fundacji argumenty ministerstwa przedstawione w odpowiedzi na odwołanie od wyników konkursu wskazują na brak wiedzy osób przeprowadzających ocenę merytoryczną.

- Przy kryteriach, które nasza oferta wyraźnie spełniała, dostawaliśmy mało punktów, często bez uzasadniania. Złożyliśmy odwołanie, a odpowiedź, którą dostaliśmy pełna jest absurdów - powiedziała w rozmowie z OKO.press Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Argumenty ministerstwa brzmią tak, jakby były wymyślone tylko po to, żeby uzasadnić niską ocenę. Mamy wrażenie, że urzędnicy nawet nie przeczytali naszej oferty albo nie zrozumieli regulaminu.

Fundacja swój apel kończy słowami:

- W trosce o dzieci i ich dobro apelujemy do Pana Premiera o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia finansowego wsparcia, umożliwiającego nam dalszą pomoc dzieciom w najtrudniejszych, często krytycznych, sytuacjach.

Apel na razie pozostaje bez odpowiedzi.

Dodajmy, że fundacja Dajemy Dzieciom Siłę starała się w ubiegłym roku o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Wówczas także nie otrzymała rządowego wsparcia. Obecnie na stronie organizacji można wesprzeć fundację datkiem prywatnym. Jednym z ważnych ofiarodawców jest na przykład Jakub Błaszczykowski. Piłkarz jak mało kto wie, jak ważne jest, by dziecko potrzebujące pomocy nie zostało samo.

Konkurs "Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie” przewiduje dotację w wysokości 3,6 mln zł. Większa część dofinansowania przypadła w udziałe Polskiemu Towarzystwu Suicydologicznemu za program "Myślę Pozytywnie 2019". Dotację otrzymała także Fundacja Wielogłosu za zestaw narzędzi dla rodziców i nauczycieli wspierający zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wśród zwycięzców konkursu znalazła się także fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych na prowadzenie bezpłatnej, całodobowej infolinii dla dzieci i młodzieży.

Pełna treść oświadczenia znajduje się TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze