Trwa ładowanie...

Tego nie pij w upał. Może skończyć się uszkodzeniem nerek

Avatar placeholder
27.06.2024 13:13
Tego nie pij w upał. Może skończyć się uszkodzeniem nerek
Tego nie pij w upał. Może skończyć się uszkodzeniem nerek (Adobe Stock )

Latem, kiedy słońce praży, a temperatura gwałtownie wzrasta, sięgamy po różne sposoby, aby się ochłodzić. Chętnie wybieramy zimne napoje, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie dla dzieci. Warto zrozumieć, jakie napoje są najkorzystniejsze, aby uniknąć problemów zdrowotnych w upalne dni.

spis treści

1. Zimne napoje w upał

Polska mierzy się z prawdziwym upałem. W takie dni chętnie sięgamy po zmrożone napoje, wierząc, że szybko nas ochłodzą. Dodanie lodu do wody czy soku przynosi chwilowe uczucie ochłodzenia, ale w rzeczywistości nasz organizm zaczyna się ogrzewać, by zrekompensować różnicę temperatur. Z tego powodu mieszkańcy rejonów z gorącym klimatem piją gorącą herbatę, co wydaje się dziwne turystom odwiedzającym ich kraje.

Spożywanie bardzo zimnych napojów może prowadzić do szoku termicznego, powodując krwawienie z nosa, ból gardła, problemy z zatokami, a nawet arytmię serca. Szczególnie dzieci powinny unikać bardzo zimnych napojów, które mogą wywołać skurcze naczyń krwionośnych, ułatwiając wnikanie wirusów i prowadząc do infekcji. Z tego powodu wiele maluchów skarży się latem na ból gardła.

2. Napoje słodzone i gazowane w upał

Zobacz film: "Suche i wtórne utonięcia"

Napoje słodzone i gazowane również nie są dobrym wyborem w upalne dni. Badania meksykańskich naukowców wykazały, że picie takich napojów podczas upałów zwiększa ryzyko odwodnienia, co może prowadzić do uszkodzenia nerek. Młodzież i młodzi dorośli często sięgają po takie płyny, myśląc, że ugaszą nimi pragnienie, co jest błędne i niebezpieczne.

3. Napoje w plastikowych butelkach w upał

Kolejnym zagrożeniem jest picie wody z plastikowych butelek, które pod wpływem ciepła mogą uwalniać bisfenol A (BPA). BPA jest substancją szkodliwą, mogącą zakłócać funkcjonowanie układu hormonalnego, nerwowego i rozrodczego oraz prowadzić do nowotworów i bezpłodności.

4. Kawa i herbata w upały

Zmęczeni rodzice chętnie sięgną po kawę. Mimo że jest napojem pobudzającym, nie jest najlepszym wyborem w gorące dni. Kofeina działa moczopędnie, co może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Frappe na pełnotłustym mleku, z bitą śmietaną i sosem karmelowym dostarcza dużej ilości cukru i pustych kalorii, co nie pomaga w gaszeniu pragnienia.

Jeśli chodzi o herbatę, najlepiej wybierać zieloną. Mocna czarna i czerwona herbata, ze względu na zawartość teiny, działa moczopędnie, co może przyczyniać się do wypłukiwania minerałów z organizmu. Unikajmy także popularnych "ice tea", które zawierają dużo cukru.

5. Najlepsze napoje dla dzieci w upały

Najlepszym wyborem dla dzieci w gorące dni jest woda o umiarkowanej temperaturze. Dzieci, ze względu na szybszy metabolizm, są bardziej narażone na odwodnienie. Woda powinna być podawana w niewielkich ilościach ale często.

Woda niskozmineralizowana (50-500 mg/l związków mineralnych) jest najbezpieczniejsza do spożycia bez ograniczeń. Woda średniozmineralizowana (500-1500 mg/l) może być podawana w ograniczonych ilościach, natomiast wody wysokozmineralizowanej małe dzieci nie powinny pić wcale.

Aby urozmaicić smak wody, można dodać do niej plasterek cytryny, limonki, pomarańczy, ogórka lub liść mięty. Poza wodą, dobrym wyborem są świeżo wyciskane soki, mleko i napoje mleczne, kompoty bez cukru oraz owocowo-warzywne koktajle na bazie wody lub mleka.

6. Dbanie o nawodnienie dzieci

Dzieci szybciej tracą wodę niż dorośli, dlatego ważne jest, aby regularnie piły wodę. Prawidłowe nawodnienie pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, co jest kluczowe w upalne dni. Brak wystarczającej ilości płynów może prowadzić do udaru cieplnego, zaburzeń elektrolitowych, a nawet uszkodzenia nerek. Regularne picie wody to podstawa zdrowia w czasie upałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze