Trwa ładowanie...

Teatr dla dzieci. Dlaczego warto chodzić na spektakle?

 Agnieszka Gotówka
11.05.2023 09:41
Teatr dla dzieci. Dlaczego warto chodzić na spektakle?
Teatr dla dzieci. Dlaczego warto chodzić na spektakle? (https://stock.adobe.com/)

Teatr dla dzieci nie musi być nudny, przeciwnie – spektakle dla najmłodszych są dziś niezwykłe. Przenoszą widzów (małych i dużych) do bajkowego świata. Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest teatr? I dlaczego warto regularnie go odwiedzać?

spis treści

1. Teatr dla dzieci. Od kiedy warto chodzić na spektakle?

Teatr to miejsce wyjątkowe, choć obecnie – niestety! – rzadziej przez nas odwiedzane. NIewiele dzieci regularnie ogląda spektakle z rodzicami. W wolny weekend większość z nas szybciej wybierze się ze swoją pociechą do kina, aniżeli obejrzeć aktorów na żywo.

Dzieje się tak dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy, jak duża zmiana dokonała się na przestrzeni lat w polskich teatrach. Nie są to już szare i smutne miejsca, na deskach których odgrywano sceny ze znanych nam bajek i szkolnych lektur. Dziś to zaczarowany świat, do którego zapraszają wybitni aktorzy i odpowiednio przygotowane sceny. Zdecydowanie ciekawszy jest też repertuar.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"
Jak nauczyć dziecko alfabetu?
Jak nauczyć dziecko alfabetu?

W życiu dziecka przychodzi taki moment, w którym dzięki pomocy dorosłych zaczyna poznawać świat literek.

przeczytaj artykuł

A kiedy warto po raz pierwszy odwiedzić teatr? Przedstawienia dla dzieci organizowane są już dla najmłodszych widzów. Ale spokojnie! Nikt nie będzie kazał naszym pociechom siedzieć cicho w fotelu, przeciwnie – młodzi melomanii będą zachęcani do wspólnej zabawy.

Spektakle są tak wyreżyserowane, by oddziaływać na zmysły dziecka. Są bezpieczne, sale nie są mocno zaciemnione, a na scenę pada łagodne światło.

2. Co to jest teatr? Definicja dla dzieci

Przedszkolaki mogą chcieć dowiedzieć się, co to jest teatr. Samo miejsce jest już przecież ciekawe – duża scena, rzędy krzeseł, kurtyna, głośno mówiący aktorzy, kostiumy i scenografia. To wszystko wzbudza duże zainteresowanie najmłodszych.

Jeśli jednak się zastanowić, to pojęcie teatru powinno być im dobrze znane. Być może byli kiedyś na przedstawieniu w przedszkolu lub sami brali w nim czynny udział? A może zdarzyło się im oglądać jasełka albo zaprezentować krótką scenkę dla rodziców i dziadków?

To wszystko daje już pewien obraz tego, czym jest teatr. Warto więc odnieść się do tych analogii. Możemy również odszukać w sieci wirtualny teatr dla dzieci (w dobie pandemii cieszyły się dużą popularnością). Dziś również można znaleźć spektakle on-line.

Ciekawym pomysłem jest również odwiedzenie teatru z grupą przedszkolną i obejrzenie go "od kuchni". Takie wycieczki, pozwalające zajrzeć tam, gdzie zwykły widz nie ma dostępu, to też możliwość poznania specyfiki teatralnych zawodów. Tego rodzaju warsztaty organizuje m.in. Teatr Kameralny w Bydgoszczy (Kameralne Zakarmarki) oraz toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

3. Co to jest teatr dla dzieci?

Teatr dla dzieci to swego rodzaju symboliczna zabawa. Skupia się na zaciekawieniu, ale i pobudzeniu widza do działania. Spektakle są "utkane" z obrazów, stonowanych dźwięków i łatwych do zrozumienia słów. Historie są proste, łatwe w odbiorze, ale trudno o nich zapomnieć. Docierają do wyobraźni młodego widza i pozwalają mu być współtwórcą wiedzy, tożsamości i kultury. Tłumaczą mu też trudne (nieraz abstrakcyjne) pojęcia i podejmują niełatwe tematy.

Wyjście do teatru to też świetna lekcja kultury, wszak na spektakle ubieramy się elegancko. To też dobra okazja do kreatywnego spędzenia wolnego czasu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze