Tyle tłuszczu przefiltrowano z krwi ciężarnej kobiety. Wcześniej jadła smażone mięso
Historia ciężarnej kobiety z miasteczka położonego niedaleko Hongkongu, której lekarze przefiltrowali krew ze względu na bóle brzucha i nudności z jakimi się zgłosiła jes wstrząsająca. W jej krwi znajdował się praktycznie sam tłuszcz.
1. Objawy przypominające niestrawność
Ciężarna kobieta zidentyfikowana jako Pani Li, mieszkająca w Kantonie, niedaleko Hongkongu, na pewno nie podejrzewała, że po zgłoszeniu się do szpitala z nudnościami, lekarze odkryją w jej krwi złogi wielokolorowego tłuszczu.
Do kliniki położniczej w Clifford Hospital trafiła w 32. tygodniu ciąży. Skarżyła się na silne nudności oraz ból w lewej górnej części brzucha i pleców, które trwały kilka dni. Do szpitala przyszła z rodziną, ewidentnie kulejąc.
Gdy lekarz zapytał ją, jak wyglądała jej dieta w ostatnich dniach, wyznała, że jadła smażonego kurczaka i wieprzowinę. To, co pokazały wstępne wyniki badania krwi, wprawiły zarówno ją, jak i personel medyczny w konsternację.
2. 25 razy wyższy poziom tłuszczu niż u zdrowego człowieka
Okazało się, że poziom tłuszczu we krwi kobiety jest 25 razy wyższy niż u zdrowego człowieka. Wskaźnik pokazywał 50 mmol/l, kiedy zazwyczaj jest to 1,9 mmol/l.
Objawy oraz badania pozwoliły lekarzom zdiagnozować u kobiety ciężkie zapalenie trzustki wywołane hiperlipidemią (zbyt duża ilość tłuszczu we krwi). Może ono prowadzić m.in. do niewydolności wielonarządowej zagrażającej życiu matki i dziecka.
Prawidłowe działanie trzustki warunkuje kilka mechanizmów ochronnych, które regulują aktywność enzymów trawiennych. Zaburzenie tego mechanizmu sprawia, że uaktywniają się enzymy w komórkach pęcherzykowych trzustki. W efekcie organ zaczyna trawić siebie i okoliczne tkanki, wywołując silny stan zapalny. Najczęstszymi czynnikami powodującymi chorobę są: nadwaga i otyłość, podwyższony poziom cholesterolu oraz nadużywanie alkoholu.
3. Efekty filtracji krwi zszokowały wszystkich
Po postawieniu diagnozy kobieta została natychmiastowo przetransportowana na oddział intensywnej terapii, gdzie przeprowadzono zabieg filtracji krwi.
Zdjęcia, na których widzimy wielobarwny tłuszcz, który znajdował się w naczyniach krwionośnych kobiety, wprawiają w osłupienie. Szczególnie, mając na uwadze fakt, że kobieta była w ciąży.
Po zabiegu cholesterol w organizmie kobiety spadł do bezpieczniejszego poziomu. Zarówno matka, jak i dziecko czuły się dobrze.
Dr Liu Yunsong z Clifford Hospital twierdzi, że główną przyczyną wystąpienia hiperlipidemii u kobiety nie była otyłość i złe odżywianie się, lecz uwarunkowania genetyczne. Przypomniał również, że zapalenie trzustki często pojawia się w ciąży. Pod wpływem estrogenu i progesteronu we wczesnym okresie ciąży poziom cholesterolu i trójglicerydów może wzrosnąć nawet o 30 proc. Szczytowe wskaźniki osiąga w drugiej połowie ciąży. W tym czasie nadmierne spożycie dużej ilości tłuszczu i kalorii może łatwo doprowadzić do nadmiernego stężenia lipidów we krwi.
Zobacz także: Nowe objawy COVID-19 u dzieci. Naukowcy: "Trzeba wydłużyć listę typowych symptomów zakażenia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl