Trwa ładowanie...

Tak sprawdzisz, czy zabawka jest bezpieczna. Ten test może uratować życie

Avatar placeholder
09.12.2022 21:24
Tak sprawdzisz, czy zabawka jest bezpieczna. Ten test może uratować życie
Tak sprawdzisz, czy zabawka jest bezpieczna. Ten test może uratować życie (mat.pryw)

Zabawa małymi przedmiotami może być dla dziecka śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego też przed udostępnieniem maluchowi danej zabawki warto sprawdzić, czy nie jest za mała. W przeciwnym razie narażamy dziecko na zadławienie. Z pomocą przychodzi tu test rolki.

Test rolki
Test rolki (mat. pryw)

1. Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna?

Zadławienie to nic innego jak zatkanie dróg oddechowych. Dlatego też małe przedmioty w rękach dziecka są tak bardzo niebezpieczne. Jak wynika z danych Australijskiego Biura Statystycznego, ponad 11 proc. wszystkich zgonów dzieci poniżej ósmego roku życia spowodowane jest właśnie zadławieniem.

Jak zatem uniknąć ryzyka i zabezpieczyć dziecko przed zadławieniem zabawką? Jednym ze sposobów jest test rolki, który pomoże ustalić, czy zabawka lub jedzenie nie są za małe. Pediatra dr Orajiaka zaprezentowała, jak go wykonać w krótkim filmie na TikToku.

@dr_norajiaka Use a toilet roll to safety of your kids toys from #choking Supervision is still advised. #infant #kidstoys #toysafe ♬ We want this We love this We need this - Riana

Zaznacza, że test ten pomoże rozróżnić zabawki nadające się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, od tych, na które muszą jeszcze poczekać.

2. Test rolki - jak go wykonać?

W tym celu wystarczy wziąć rolkę po papierze toaletowym i sprawdzić czy zabawka, cukierek lub inny drobny przedmiot, mieści się w środku. Jeśli tak, nie nadaje się do zabawy, ponieważ dziecko może go połknąć.

Rolka ma bowiem średnicę zbliżoną do przełyku. Dzięki temu można szybko zweryfikować, czy dziecko może się zadławić, biorąc mały przedmiot do buzi. Jeśli przedmioty nie mieszczą się w rolce, są bezpieczne dla malucha.

Test rolki
Test rolki (mat. pryw)

Natomiast jeśli jednak dojdzie do zadławienia, a dziecko zaczyna sinieć, należy jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy. Uniwersalną metodą bez względu na wiek jest obrócenie dziecka twarzą w dół i wykonanie kilku uderzeń dłonią w plecy między łopatkami. W przypadku niemowlęcia ważne jest również ustabilizowanie główki przed rozpoczęciem tej czynności.

Jeżeli ta metoda nie działa, a dziecko traci przytomność lub się ślini, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (numer telefonu: 999 lub 112).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze