Trwa ładowanie...

Szkoła zakazała używania telefonów. Takiego efektu nikt się nie spodziewał

W jednej ze szkół średnich z Walencji wprowadzono nietypowy zakaz. Nie wolno bowiem korzystać ze smartfonów. Jak się okazało, to właśnie one były powodem wszelkich konfliktów szkolnych. Co ciekawe, zasada ta dotyczy również nauczycieli.

Wprowadzono zakaz używania telefonów
Wprowadzono zakaz używania telefonów (GettyImages)

1. Uzależnienie od telefonu

Władze publicznej szkoły średniej Les Alfabegues w Walencji (Hiszpania) zauważyły, że największym problemem, z jakim się borykają, są… telefony komórkowe. Od 80 do 85 proc. sytuacji konfliktowych wśród uczniów było wywołanych tworzeniem zdjęć, filmowaniem bez zezwolenia oraz umieszczaniem tych materiałów w internecie.

Niektóre zachowania uczniów były tak naganne, że doprowadziły do wydalenia ich z placówki. Ponadto wszyscy, którzy uzależnili się od telefonów, mieli problem z utrzymaniem skupienia na zajęciach.

Zobacz film: "Ten film powinien obejrzeć każdy rodzic"

- Nawet podczas przerw uczniowie nie komunikowali się ze sobą. Każdy siedział gdzieś w kącie, patrząc w swój telefon - powiedziała Lola Reig, nauczycielka wychowania fizycznego w rozmowie z "El Mondo". - Niektórzy przejawiali duże uzależnienie, izolowali się społecznie; nawet na zajęciach sportowych biegali z telefonem w kieszeni - dodała.

Ucnziowie byli uzależnieni od smartfonów
Ucnziowie byli uzależnieni od smartfonów (GettyImages)

2. Efekty widać gołym okiem

Dlatego też wprowadzono całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Jeżeli uczeń wyjmie smartfon, zostaje on natychmiast skonfiskowany, a odebrać go może jedynie rodzic. W przypadku nagłego skontaktowania się z rodziną pozostaje telefon dostępny w sekretariacie.

Jak zaznacza dyrektor szkoły Luis Gimenez, po wprowadzeniu nowych zasad, pozytywne efekty widać gołym okiem.

- Znacznie zmniejszyła się liczba udzielanych uczniom upomnień i kar dyscyplinarnych; powróciła bezpośrednia komunikacja, aktywność fizyczna i młodzieńczy uśmiech - powiedział.

Według portalu "El Mundo" Les Alfabegues to niejedyna szkoła w Hiszpanii, która wprowadziła taką zasadę, choć zdarzają się placówki, gdzie telefonów można używać tylko podczas przerw lub w celach naukowych.

Uczniowie nie rozmawiali ze sobą
Uczniowie nie rozmawiali ze sobą (GettyImages)

Jednak najważniejszym celem hiszpańskiej oświaty jest ogólne zwiększenie kontroli i zaostrzenie zasad korzystania z telefonów. Uczniowie korzystają z nich bowiem jedynie do rozrywki, ponieważ pozostałe funkcje mają dostępne w szkolnych tabletach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.