Trwa ładowanie...

Szczepienie przeciwko rotawirusom obowiązkowe od 2021 roku

Szczepienie przeciwko rotawirusom obowiązkowe od 2021 roku
Szczepienie przeciwko rotawirusom obowiązkowe od 2021 roku (123 rf)

Lekarze i epidemiolodzy, w tym m.in. członkowie Rady Sanitarno–Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym od wielu lat postulowali rozszerzenie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) o obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom. Od 2021 postulat wejdzie w życie.

spis treści

1. Jak podawane będą szczepionki?

Szczepienia przeciwko rotawirusom przeprowadzane będą w schemacie dwu- lub trzy- dawkowym. Sposób podania będzie uzależniony od rodzaju dostępnej szczepionki. Szczepionki mają być dostępne w przychodniach od lutego 2021 r.

"Kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoczęcie i wczesne zakończenie schematu szczepienia. Szczepienie przeciw rotawirusom będzie można przeprowadzać jednocześnie z innymi szczepieniami" – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

2. Czym się charakteryzuje infekcja rotawirusowa?

Zobacz film: "Kalendarz szczepień z nowym, obowiązkowym szczepieniem"

Jak wyjaśnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, rotawirusy są najczęstszym czynnikiem wywołującym biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia. Dolegliwość dotyka najczęściej dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu.

Do zakażenia rotawirusami dochodzi zwykle drogą kropelkową lub tzw. fekalno-oralną (np. wskutek nieumycia rąk po skorzystaniu z toalety). Przenoszą się również poprzez zanieczyszczone przedmioty (klamki, krany, toalety, zabawki), a także zanieczyszczoną wodę lub żywność. Wirusy te po przedostaniu się do organizmu uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit.

U dzieci szczepionych przeciw rotawirusom najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych - zapewniają eksperci
U dzieci szczepionych przeciw rotawirusom najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych - zapewniają eksperci (123 rf)

3. Objawy zakażenia rotawirusami

Do najczęstszych objawów infekcji rotawirusowej należą:

  • wymioty – często obfite,
  • biegunka – wodniste, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu,
  • gorączka – do 40°C,
  • brak łaknienia,
  • odwodnienie.

Skutkami infekcji rotawiruswej jest m.in. utrata płynów i elektrolitów, która może doprowadzić do ciężkiego odwodnienia, wstrząsu hipowolemicznego, a przy braku odpowiedniego leczenia nawet do zgonu.

Leczenie infekcji rotawirusowych jest objawowe i polega na doustnym lub dożylnym nawadnianiu pacjenta.

4. Szczepionka przeciwko rotawirusom

Szczepionka przeciwko rotawirusom zawiera żywe, lecz atenuowane (czyli osłabione) wirusy. Podawane są one doustnie.

Eksperci są przekonani, że szczepienie chroni w 96 proc. przed ciężką postacią biegunki wymagającą hospitalizacji i w wysokim odsetku przed zapaleniem żołądkowo-jelitowym, a ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata.

Warto wiedzieć, że szczepienie dziecka pośrednio chroni również jego dorosłych opiekunów. Przebieg zakażenia rotawirusowego u dorosłych jest co prawda zwykle łagodniejszy, ale może wymagać m.in. kilkudniowego zwolnienia z pracy.

Należy podkreślić, że szczepienia trzeba rozpocząć po ukończeniu 6. tygodnia życia (optymalnie w 8 tygodniu życia), ale nie później niż do 12. tygodnia życia. Cały cykl szczepień najlepiej jest zakończyć do 24. tygodnia życia.

"Badania kliniczne prowadzone w grupie niemowląt w różnych regionach świata wykazały dobrą tolerancję i wysoki profil bezpieczeństwa szczepionki. U dzieci szczepionych przeciw rotawirusom najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Odczyny, tj.: biegunka, wymioty, gorączka, brak ładnienia występują rzadko i mają łagodny przebieg" – zapewniają eksperci z NIZP-PZH.

5. Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw rotawirusom?

Przeciwwskazania do tego rodzaju szczepienia, to m.in.:

  • przebyte wgłobienie jelita,
  • wada wrodzona przewodu pokarmowego zwiększająca ryzyko wgłobienia (np. torbiel, polipy, zdwojenie przewodu pokarmowego),
  • rozpoznanie lub podejrzenie zaburzeń immunologicznych pierwotnych i wtórnych (w tym zakażenie HIV),
  • poważna reakcja alergiczna na substancje zawarte w szczepionce lub opakowaniu czy też po poprzedniej dawce szczepionki,
  • ostre choroby infekcyjne o ciężkim przebiegu z gorączką lub bez gorączki, biegunką lub wymiotami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze