Trwa ładowanie...

Szafir - właściwości i zastosowanie

Szafir jest niezwykłym i bardzo cennym minerałem, szczególnie pożądanym ze względu na jego wspaniały niebieski kolor, połysk, wytrzymałość i twardość. Od wieków fascynuje ludzi i pobudza wyobraźnię. Określenie "szafir" obejmuje wszystkie odmiany kolorystyczne korundu (oprócz rubinu). Jakie są właściwości szafiru?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Czym jest szafir?

Szafir jest bardzo twardym, rzadkim minerałem z gromady tlenków, jest niebieską odmianą korundu. Jego nazwa pochodzi od starogreckiego sappheiros, co w starożytności oznaczało lapis lazuli. Nazwa w tym języku prawdopodobnie została przejęta z języków semickich.

2. Gdzie występuje szafir?

Minerał ten jest spotykany w skałach magmowych, pegmatytach oraz bazaltach. Największe znajdowane kryształy znajdywane są najczęściej w Sri Lance, Kambodży, Australii i Indiach, Kolumbii, RPA czy na Madagaskarze.

W Polsce białe i przezroczyste szafiry można znaleźć na Dolnym Śląsku, w pegmatytach Kruczych Skał w Wilczej Porębie koło Karpacza. Znajdowane są również w aluwiach rzeki Izery.

Medycyna naturalna w depresji sezonowej
Medycyna naturalna w depresji sezonowej

Depresja sezonowa częściej dotyka ludzi około 20.–30. roku życia. Objawy mogą nasilać się wraz z wiekiem....

przeczytaj artykuł

3. Właściwości szafiru

Minerał ten najczęściej tworzy kryształy o postaci pseudoheksagonalnych słupów i bipiramid. Na ścianach kryształów często pokazują się poprzeczne zbrużdżenia.

Szafir jest przezroczysty, kruchy, wykazuje również podzielność wykorzystującą płaszczyzny zbliźniaczeń.

Może występować także w innych barwach - złotej, białej, jasnoróżowej, purpurowej, czerwonawej, pomarańczowoniebieskiej, pomarańczowoczerwonej (paparadża), fioletowej (ametyst wschodni) fioletowoniebieskiej (szafir kaszmirski), jasnoniebieskiej (akwamaryn wschodni), zielonej (szmaragd wschodni), szarej, brunatnej, bezbarwnej (leukoszafir) czy czarnej.

Znaleźć można także odmiany dwubarwne (tzw. szafir arbuzowy), a także wykazujące asteryzm (szafir gwiaździsty). Powodują je domieszki magnezu, tytanu, chromu, żelaza i wanadu.

Niektóre z odmian wykazują pleochroizm, a niekiedy nawet luminescencję.

Szafiry są bardzo wytrzymałe (gęstość rzędu 3,95 - 4,03) i twarde (9 w skali Mohsa), jedynym minerałem twardszym jest diament. Mimo to przy braku ostrożności szafir podatny jest na pęknięcia i odpryskiwanie.

Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi
Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi

Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem ipsum Lorem...

przeczytaj artykuł

4. Zastosowanie szafiru

Szafir ma szereg zastosowań, oto kilka z nich:

  • używany jest do produkcji igieł do gramofonów;
  • cienkowarstwowe elementy wykonane z szafiru są wykorzystywane do produkcji odpornych na zarysowania powłok soczewek i dotykowych elementów optycznych urządzeń elektronicznych;
  • jest to kamień szlachetny, stosowany w jubilerstwie;
  • jest to bardzo pożądany, ceniony i wyjątkowo atrakcyjny kamień kolekcjonerski;
  • wykorzystywany jest w przemyśle precyzyjnym;
  • można go otrzymać również syntetycznie.

Ponadto w medycynie niekonwencjonalnej kamień ten leczy wzrok, łagodzi problemy skórne, problemy reumatyzmu, poprawia percepcję i eliminuje brak apetytu. Pomaga przy bezsenności, działa uspokajająco.

Według wierzeń dodatkowo chroni przed obłudą i fałszem, wzmacnia siłę woli i inteligencję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.