Świnka miniaturka. Jak wygląda, czym się żywi, ile lat żyje?
Świnka miniaturka to pogodne i towarzyskie zwierzątko, które może być wspaniałym kompanem do zabawy. Cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a Internet zalewają filmiki i zdjęcia słodkich świnek o małych różowych ryjkach, mieszkających razem z ludźmi. Co je świnka miniaturka? Jak wygląda? Ile kosztuje świnka miniaturka i czy powinniśmy trzymać ją w domu? Sprawdź!
1. Czym jest świnka miniaturka?
Świnka miniaturka często kojarzy nam się z kawią domową - świnką morską, jednak nie o nią tutaj chodzi. Świnka ta to zwierzątko niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii oraz USA, a moda na jej posiadanie powoli opanowuje Europę, w tym również Polskę.
Świnka miniaturka to mniejsza wersja świni hodowlanej, która powstała w wyniku połączenia mniejszych ras takich jak:
- Gloucester Old Spot;
- kune - kune;
- Ossabaw Island;
- wietnamskiej.
Inaczej nazywana jest miniaturową świnką zwisłobrzuchą, z uwagi na jej charakterystyczny zwisający brzuszek i ogólną budowę ciała.
2. Jak wygląda świnka miniaturka?
Charakterystyczną cechą świnki miniaturki są nieco ugięte tylne nogi oraz wyżej wspomniany zwisający brzuszek. Jest znacznie mniejsza od jej kuzynki - ważącej około 400 kg świni domowej. Świnka miniaturka waży od 25 kg do 30 kg, osiągając długość około 30 - 45 cm.
Zwierzę to nie ma zapachu i nie linieje, jest więc idealne dla alergicznych dzieci.
3. Charakter świnki miniaturki
Świnka miniaturka jest przyjazna i wykazuje się dużą inteligencją. Lubi towarzystwo ludzi. Podobnie, jak w przypadku innych zwierząt domowych, świnka miniaturka podatna jest na tresurę. Z powodzeniem możemy uczyć jej komend, jak również bawić się razem z nią, przytulać lub po prostu odkrywać otoczenie.
Świnka miniaturka reaguje na swoje imię, przychodzi, gdy ją zawołamy, potrafi załatwiać swoje potrzeby do kuwety i nie gryzie, chyba że jest od małego źle wychowywana. Potrzebuje wyraźnej informacji, kto jest jej panem oraz jakie wymagania są jej stawiane. Jeśli zabraknie konsekwencji w wychowaniu świnki miniaturki, może swoim zachowaniem sprawiać problemy.
Uwielbia chodzić na spacery - dobrze jest nauczyć ją chodzić na smyczy. Podczas spaceru bardzo lubi ryć w ziemi poszukując jedzenia. Właśnie rycie jest jedną z najbardziej ulubionych czynności świnki miniaturki, dlatego też powinna mieć stały dostęp do ogrodu.
Nie nadaje się do mieszkania w bloku, w którym nie może swobodnie wychodzić na zewnątrz. Uwielbia też, co nie powinno nikogo dziwić, taplać się w błotku.
Czasem bywa uparta, do właściwego funkcjonowania potrzebuje bezpiecznego środowiska oraz stałego towarzystwa. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami, w tym również z psami i kotami.
4. Co je świnka miniaturka?
Warto pamiętać, że świnki miniaturki to duże łakomczuchy i nigdy nie mają dość jedzenia, dlatego powinniśmy bacznie obserwować czy nasz pupil nie tyje, aby móc w razie potrzeby ograniczyć wielkość porcji.
Czym się żywią świnki miniaturki? Bardzo lubią:
- makaron;
- ryż;
- owoce;
- warzywa (surowe i ugotowane);
- kasze;
- siemię lniane;
- pestki słonecznika.
Świnka miniaturka je dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto dostosować kaloryczność posiłków do pory roku. Latem, gdy większość czasu świnka spędza w ogrodzie i nie musi marnować dużych pokładów energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, możemy podawać jej nieco mniejsze posiłki. Zimą zaś, analogicznie, kaloryczność posiłków powinna zostać zwiększona.
Karmiąc świnkę miniaturkę, powinniśmy zapewnić jej dostęp do świeżej wody przez cały dzień. Warto zadbać również o odpowiednie naczynie, z którego świnka będzie jadła posiłki.
Podczas jedzenia zwierzęta te przewracają miski, wysypując jedzenie dookoła siebie, dlatego naczynia te powinny być płaskie i mieć ciężkie dno, aby tak łatwo się dało się ich przewrócić. Dobrze jest podawać śwince miniaturce posiłki na zewnątrz - unikniemy w ten sposób bałaganu w domu.
5. Jak długo żyje świnka miniaturka?
Czas życia tego zwierzątka wynosi od 15 do 20 lat.
6. Ile kosztuje świnka miniaturka?
Świnkę miniaturkę najszybciej kupimy z hodowli, których adresy możemy znaleźć w sieci. Jej koszt waha się od 300 zł do nawet 800 zł, najdroższe są najmniejsze świnki.