Trwa ładowanie...

Świąteczne porządki - zróbcie je razem z dzieckiem

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 19.12.2013 14:56
Świąteczne porządki - zróbcie je razem z dzieckiem
Świąteczne porządki - zróbcie je razem z dzieckiem

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, jednak zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, nie obejdzie się bez gruntownych porządków w domu. Perspektywa czasochłonnego sprzątania nie nastraja zbyt optymistycznie, dlatego warto zawczasu zaplanować przygotowania do świąt i podzielić obowiązki między członków rodziny. Jeśli chcesz, by twój dom lśnił czystością, nie zapomnij o włączeniu swojego dziecka do świątecznych porządków. Wspólne sprzątanie wyjdzie wszystkim na zdrowie!

spis treści

1. Jak sprzątać z dzieckiem?

W wielu rodzinach ciężar przygotowań do świąt Bożego Narodzenia spada na rodziców, a

udział dzieci w świątecznych porządkach ogranicza się do posprzątania własnego pokoju. Rodzice nie chcą obarczać najmłodszych obowiązkami, które wykraczają poza ich możliwości, ale często zapominają, że nawet kilkulatek może z powodzeniem pomóc im w pracach domowych. Dzięki współpracy rodzica i dziecka utrzymanie czystości w domu staje się prostsze. Ponadto wspólne sprzątanie uczy dziecko odpowiedzialności i buduje poczucie wspólnoty, wzmacniając więzi rodzinne. Nie miejmy jednak złudzeń – większość dzieci niechętnie sięga po ścierkę lub odkurzacz. Jeśli twoja pociecha nie jest wyjątkiem, a chciałabyś, by w tym roku świąteczne porządki przebiegały z aktywnym jej udziałem, zastosuj się do następujących wskazówek:

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"
  • Zanim zaczniesz porządki, zwołaj spotkanie rodzinne i ustal plan działania. Zrób listę najważniejszych prac domowych i wspólnie z dzieckiem oraz partnerem podziel je między wami. Jeśli twoje dziecko nie ma doświadczenia w domowych porządkach, niech zacznie od pomagania rodzicowi. Praca zespołowa jest dla dziecka źródłem ogromnej satysfakcji.
  • Pamiętaj, że jeśli dziecko ma tylko kilka lat, powinno wykonywać wyłącznie lekkie prace domowe (wycieranie kurzu, zamiatanie podłogi, układanie zabawek na półce). Nastolatkowi można powierzyć bardziej odpowiedzialne zadania (mycie glazury i terakoty, zmywanie świątecznej zastawy).
  • Nie pozwalaj małemu dziecku na wykonywanie czynności, które mogą być niebezpieczne (np. mycie wanny detergentem przez dziecko w wieku przedszkolnym).
  • Nadzoruj postępy podczas sprzątania w dyskretny sposób. Chwal dziecko za trud włożony w porządki, ale nie przymykaj oczu na niedbalstwo. O ile pięciolatek mimo szczerych chęci nie jest w stanie wysprzątać swojego pokoju na wysoki połysk, dziesięciolatek bez większych problemów jest w stanie usunąć roztocza zgromadzone za łóżkiem.
  • W czasie prac domowych zadbaj o miłą atmosferę. Włącz płytę z ulubionymi piosenkami – uwzględnij propozycje dziecka, nawet jeśli wasze gusta muzyczne są skrajnie odmienne. Ulubione piosenki sprawią, że sprzątanie stanie się wręcz przyjemnością.
  • Jeśli korci cię, by po skończonych porządkach poprawić „niedoróbki” po dziecku, wstrzymaj się. Nie dokładaj sobie pracy i uszanuj wysiłek dziecka.
  • Na koniec świątecznych porządków zorganizuj rodzinne wyjście do kina lub na pizzę. Wysiłek włożony w posprzątanie domu powinien być nagrodzony!

2. Na co zwracać uwagę podczas świątecznych porządków?

Stosunek do sprzątania jest kwestią indywidualną. Przed świętami Bożego Narodzenia niektórzy bardzo wysoko stawiają sobie poprzeczkę, zarządzając niezwykle gruntowne porządki. Odsuwanie mebli i pranie dywanów to czasochłonne zajęcia, ale dla miłośników czystości pobieżne sprzątanie jest ujmą na honorze. Jeśli chcesz, by twój dom podczas świąt był czysty, ale nie masz dużo czasu, skoncentruj się na najważniejszych zadaniach:

  • Usuń z pola widzenia przeczytane czasopisma, niepotrzebne papiery i listy.
  • Posegreguj pocztę i schowaj istotne dokumenty do szuflad lub szafek.
  • Wyrzuć lub schowaj ozdobne i niepraktyczne przedmioty, których nigdy nie lubiłaś. W ten sposób zyskasz trochę przestrzeni i oszczędzisz czas na wycieraniu ich z kurzu.
  • Dokładnie wytrzyj kurze, nie zapomnij o zebraniu pajęczyny z kątów.
  • Wyjmij świąteczną zastawę i dokładnie ją umyj.
  • Umyj okna, lustra i szklane elementy drzwi.
  • Wyczyść piekarnik, kuchenkę i mikrofalówkę.
  • Umyj łazienkę: sanitariaty, kafelki, półki i urządzenia (np. pralkę).
  • Odkurz i umyj podłogi.
  • Umyj blaty kuchenne.
  • Odkurz tapicerkę mebli.

Twoje dziecko może wyręczyć cię w wielu z wyżej wymienionych prac domowych, dlatego nie podejmuj się zadania wysprzątania całego domu. Właściwy podział obowiązków pozwoli ci spokojnie przygotować się do świąt i uniknąć zmęczenia podczas wigilijnej kolacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze