Trwa ładowanie...

Świąteczne porządki. Sprzęty, z których mogą korzystać nawet dzieci

Świąteczne porządki nie muszą być uciążliwym obowiązkiem, jeśli zaangażujemy się w nie całą rodziną. Warto wykorzystać tę okazję, by nauczyć dzieci dobrych nawyków i włączyć je we wspólne sprzątanie. Dzieci mogą wykonać sporo podstawowych czynności, a także obsłużyć niektóre sprzęty, co może być dla nich dodatkową atrakcją.

Zobacz film: "Te triki sprawią, że sprzątanie przestanie być udręką"

spis treści

1. Świąteczne porządki z dziećmi

Sprzątanie to dla wielu dzieci przykry obowiązek, którego unikają jak ognia. Ich podejście do porządków w dużej mierze zależy od nas, a ważną rolę w wyrobieniu sobie nawyku sprzątania ma to, jak wcześnie zaczniemy naszą pociechę tego uczyć. Można uciekać się do wielu metod, a jedną z tych skutecznych powinno w wielu przypadkach okazać się wspólne sprzątanie. Jeśli zdecydujemy się na porządki świąteczne całą rodziną, dostosujmy obowiązki do wieku dzieci. Maluchy mogą układać zabawki czy wycierać kurze – jeśli maluch nie jest chętny do współpracy, warto spróbować wykonać te czynności razem. Przez naśladowanie starszych pociechy uczą się wielu nowych rzeczy.

2. Świąteczne porządki – lekkie sprzęty i proste zadania

Starsze dzieci będą w stanie obsłużyć niektóre proste urządzenia do sprzątania, warto więc wyznaczyć im takie zadania, które będą wydawały się atrakcyjne. Prostą czynnością będzie np. posprzątanie okruchów i paprochów, które wysypały się na podłogę przy użyciu lekkiego odkurzacza. Dla dziecka ciekawostką może być sprzęt, taki jak cichy i sprawny odkurzacz ręczny, błyskawicznie pochłaniający kurze, a nawet płyny. Łatwym sposobem na posprzątanie podłóg będzie szczotka z odkurzaczem lub mop – to lekkie i poręczne urządzenia, z którymi dziecko poradzi sobie o wiele lepiej niż z ciężkim odkurzaczem.

3. Świąteczne porządki – dobra zabawa dla całej rodziny

Sprzątanie może być dobrą zabawą, jeśli zadbamy o odpowiednią atmosferę. Możemy włączyć muzykę, zorganizować zawody lub wymyślić zabawy motywujące do działania. Ciekawą propozycją jest gra w agentów, dla których poszczególne czynności związane z porządkami stanowią misje specjalne. Jeśli dziecko zaangażuje się w sprzątanie, cały proces przekształci się w przyjemną rozrywkę, przy której szybko minie czas.

Jeżeli w naszym domu znajdują się nisko położone okna, starsze pociechy mogą spróbować je wyczyścić myjką do okien. Sprawdzi się ona również do mycia luster czy kafelków, wybierzmy więc powierzchnię, z którą powinno poradzić sobie nasze dziecko. W wiosennych porządkach pomoże nam również oczyszczacz parowy. To lekki sprzęt, który jest łatwy w obsłudze, lecz należy uważać na wytwarzaną przez niego gorącą parę. Starsze dzieci powinny sobie z nim poradzić, lecz powinniśmy uważnie nadzorować je przy sprzątaniu.

Myjki do okien i inne potrzebne urządzenia znajdziesz za grosze na WP radarOkazji.

Nieco bardziej nowatorskim pomysłem może być robot sprzątający. Chociaż umyje on podłogi lub odkurzy dywany za nas, to jednocześnie pokaże dziecku, że sprzątanie nie musi być nudne. Nietypowe gadżety sprzątające mogą je zachęcić do samodzielnego sprzątania, porządkowania i układania zabawek lub książek.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.