Trwa ładowanie...

Stylowo i przestronie, czyli jak urządzić mały młodzieżowy pokój?

Avatar placeholder
07.08.2019 15:08
pokój dla nastolatka
pokój dla nastolatka (mat. Klienta)

W życiu każdego dziecka zwykle przychodzi moment, w którym z półek znikają zabawki, pościel z nadrukowanymi bohaterami z bajek zastępują "poważniejsze" wzory, a sam zainteresowany coraz mocniej chce manifestować swój gust i upodobania.

To naturalna kolej rzeczy, a rodzice muszą podejść nie tylko ze zrozumieniem do zmiany, która następuje w zachowaniu i oczekiwaniach dziecka, ale również dostosować do tego jego przestrzeń. Może to nastręczać pewne trudności, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań w blokach. Jak zatem urządzić mały pokój młodzieżowy? Oto kilka pomysłów, z pewnością wartych rozważenia!

1. Aranżacja małego pokoju w bloku – zadbaj przede wszystkim o przestrzeń!

Największym wyzwaniem przy urządzaniu małego młodzieżowego pokoju jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni. Młody człowiek potrzebuje prywatności, miejsca do którego może zaprosić znajomych, więc nawet w małym pokoju musi znaleźć się przestrzeń, żeby usiąść, uczyć się, ale również zrelaksować, czy odpocząć. Wszystko to sprawia, że przy wyborze wyposażenia, trzeba kierować się kategoriami uniwersalności i funkcjonalności.

Wybierając łóżko, lepiej zdecydować się na składaną kanapę lub narożnik, która po złożeniu zajmie mniej przestrzeni, a potem będzie miejscem, gdzie można wygodnie usiąść w ciągu dnia. Bardzo ważnym elementem jest również biurko – modne są ostatnio minimalistyczne blaty, ale przy aranżacji małego pokoju lepiej postawić na bardziej klasyczne modele z szafkami i szufladami – dzięki temu zyska się kolejną - tak ważną przy małym metrażu - przestrzeń do przechowywania podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, czy innych drobiazgów.

Ciekawym, ale również funkcjonalnym pomysłem aranżacyjnym są wiszące szafki i półki, które mogą być bardzo pakowne, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca.

2. Wewnętrzne drzwi i inne patenty na zwiększenie funkcjonalności

Walka o jak największą przestrzeń w przypadku urządzania niewielkiego młodzieżowego pokoju nie powinna ograniczać się jednak tylko do wyboru odpowiednich mebli. Warto postawić również na inne rozwiązania, które oferują nie tylko funkcjonalność, ale pozwalają również oszczędzić sporo miejsca.

Najlepszym przykładem może być wybór wewnętrznych drzwi suwanych, na przykład z kolekcji PORTA VECTOR PREMIUM, które są dostępne w wersji przesuwnej: https://www.porta.com.pl/produkt/id/5028. Podczas otwierania i zamykania zajmują bardzo niewiele miejsca, a ich biały kolor optycznie powiększa pomieszczenie. Co więcej, zachowują wszystkie właściwości tradycyjnych drzwi wewnętrznych i kosztują tyle samo. ' ' Można je zamknąć od wewnątrz, mają również solidną izolację, więc dadzą poczucie prywatności. W takiej samej - jak drzwi wewnętrzne – technologii, warto wybrać również szafę. Zamiast otwierać ją na oścież, lepiej wybrać model z otwieraniem suwanym. Dodatkowo na froncie warto postawić na lustro, które optycznie jeszcze zwiększy przestrzeń. '

Te dwie decyzje, czyli wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych, a także właściwego modelu szafy, może w dużym stopniu przyczynić się do znacznej oszczędności miejsca, którego przy aranżacji małego pokoju w bloku z całą pewnością nie będzie za dużo.

3. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Stylowo!

Z punktu widzenia rodziców, przy urządzaniu pokoju ważne są inne kwestie, niż z perspektywy dzieci. Wcale jednak nie oznacza to, że na tym polu muszą wystąpić nieporozumienia lub nawet konflikt. Najważniejsza jest bowiem dobra komunikacja i sztuka kompromisu. Dotyczy to zwłaszcza kwestii dekoracji i dodatków, które sprawią, że młody człowiek będzie czuł się w swoim pokoju naprawdę dobrze i swobodnie.

W tej kwestii to raczej rodzice powinni trochę ustąpić pola i pozwolić nastolatkowi na trochę więcej swobody i podejmowanie własnych decyzji. Rzecz jasna, nie oznacza to, że powinni godzić się na wszystkie, nawet na najbardziej ekstrawaganckie czy kosztowne pomysły, ale z całą pewnością nie powinni z pełną stanowczością narzucać swojej woli – jeśli z czymś wyraźnie się nie zgadzają, powinni raczej skorzystać z odpowiednich argumentów, aby przekonać do zmiany zdania.

Są jednak rozwiązania, które w prosty i niedrogi sposób mogą sprawić, że pokój nabierze oryginalnego charakteru. Zamiast farby, na ścianie można położyć tapetę – wracają one do łask, a ich wybór i jakość nie pozostawia wiele do życzenia.

Ciekawym pomysłem jest również tablica korkowa – nastolatek może zapełnić ją w dowolny sposób, a gdy tylko zawartość znudzi mu się, bez żalu ją wymienić ją. Kwestia taka jak dodatkowe oświetlenie, dekoracje ścienne, czy dodatki (poduszki, narzuty i tym podobne) również trzeba zostawić do wyboru dziecku. Te pozornie niewielkie elementy będą miały kluczowe znaczenie dla właściciela pokoju i sprawią, że będzie czuł się w nim naprawdę u siebie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie