Strażniczka Smoków - odkryjcie w kinach moc czynienia dobra
W starożytnych Chinach smoki żyły w przyjaźni z ludźmi. Niestety, ludzka chciwość zakończyła ten sojusz. Wiele lat później mała sierota Ping dba o ostatnią parę uwięzionych smoków. Dziewczynka spędza czas, pomagając swej opiekunce w pałacowym gospodarstwie. Próbuje też trzymać z dala od kłopotów niesforną przyjaciółkę, myszkę Hua Hua, która ciągle przeszkadza w obowiązkach.
Pewnego dnia Ping dowiaduje się o swoim prawdziwym przeznaczeniu – musi uratować niezwykle cenne, smocze jajo. Dziewczynka, w towarzystwie starego smoka, wyrusza w pełną wyzwań podróż, by odnaleźć magiczną wodę. Tylko tam przychodzą bowiem na świat nowe smoki. Podczas tej niebezpiecznej przygody Ping znajdzie sposób na uwolnienie swej mocy i odkryje, że jest prawdziwą Strażniczką smoków.
Smoki sprzed dwóch tysięcy lat
– To przede wszystkim film o smokach! – entuzjazmował się reżyser. Ale zaraz potem dodawał: – To przygodowa opowieść dla całej rodziny. Naszym celem był niejako powrót do wielkiej przygody w rodzaju tych, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Indianę Jonesa, gremliny, goonies muszę wymienić wśród naszych inspiracji. Współcześnie w filmach animowanych gag goni gag i często tracimy z oczu samą historię – nam zaś zależało na tym, aby historia była na pierwszym miejscu, podobnie jak relacje między postaciami i ich wiarygodność. Relacja miedzy Ping i smokiem jest bardzo piękna, niemal jak ta między rodzicem i dzieckiem. Sądzę, że widzowie mogą spodziewać się wielu wzruszeń. Reżyserowi wtórował producent: – Wzruszenie to tutaj słowo klucz. Chcielibyśmy, aby najmłodsi widzowie opuszczali kino z pamięcią o wzruszeniach, jakich dostarczył im ten film.
Smoki często są źródłem inspiracji dla pisarzy, a za nimi dla filmowców. „Władca pierścieni”, „Gra o tron” czy polska saga o Wiedźminie to przykłady pierwsze z brzegu i zarazem najbardziej spektakularne. W filmach animowanych, takich jak „Shrek”, czy „Jak wytresować smoka”, te mityczne stworzenia ukazane są jako sympatyczne i zabawne. W kinie chińskim smoki odgrywają nader istotną rolę; symbolizują mądrość, siłę i odwagę. W chińskiej kulturze smok jest uważany za istotę boską; nierzadko przedstawiany bywa jako strażnik skarbów.
Fascynacja smokami
Właśnie w tych niezwykłych czasach sierota Ping ma szansę na odkrycie swego przeznaczenia. I to ona uratuje ostatniego smoka na ziemi. Jej pomocnikiem i niejako mentorem w podróży jest stary smok Dan Za. W wersji angielskiej smok mówi głosem wybitnego brytyjskiego aktora Billa Nighy’ego („To właśnie miłość”, „Hotel Marigold”, „Drugi Hotel Marigold”).
Autorem dialogów w polskiej wersji językowej jest Bartek Fukiet. Tak opowiadał o swej fascynacji smokami i o pracy nad „Strażniczką…”: – Smoki fascynują mnie od czasów przedszkolnych, kiedy pierwszy raz przeczytałem „Hobbita” J.R.R. Tolkiena i po same koniuszki czerwonych z emocji dziecięcych uszu zakochałem się na zawsze w fantasy i Śródziemiu. Dlatego też pisanie dubbingu do „Strażniczki smoków” sprawiło mi ogromną frajdę. Tym bardziej, że brakuje mi w kinie takich klasycznych, w najlepszym tego słowa znaczeniu, familijnych baśni filmowych – z magią, potworami, zacnymi rycerzami, niecnymi czarownikami; z przygodami, które bawią, wzruszają i czasem (odrobinę) przestraszają. „Strażniczka smoków” jest adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieści Carole Wilkinson. Czytelnicy pokochali ten świat i historia doczekała się aż pięciu kontynuacji (oraz prequela). Myślę, że bohaterka filmu – rezolutna dziewczynka o imieniu Ping, która rzuca wyzwanie złemu cesarzowi i odkrywa w sobie moc czynienia dobra, ma szansę zauroczyć młodych widzów. A i niejeden dorosły odnajdzie w tej urodziwej animacji wspomnienie uwielbianych opowieści z dzieciństwa.
Smokowi Dan Za w wersji polskiej głosu użyczył Wiktor Zborowski. O swoim bohaterze mówił tak: – Ten smok jest przeuroczym, bardzo mądrym smokiem, który jest dla dziewczynki przewodnikiem. To bardzo pozytywna postać – nie ma nic wspólnego z krwiożerczym smokiem, jakim był smok wawelski! Aktor dodawał też: – Wydaje mi się, że ta opowieść niesie ze sobą przesłanie o tym, że człowiek jest w stanie zrobić wszystko, jeżeli wykorzysta swoje moce, które dała mu natura i jeżeli oprze się na przyjaźni. W tym wypadku jest to przyjaźń ze smokiem.
Bawi i uczy
Autorka bloga „Film w szkole” Paulina Kulesza zwraca uwagę na walory edukacyjne filmu. Po pierwsze, postawa Ping, która uczy się panować nad swoją mocą, może zainspirować dzieci do odważnego eksplorowania swojego potencjału. Po drugie, film ma szansę uwrażliwić je na los innych istot. Filmowe smoki przetrzymywane są w niewoli, lecz Ping traktuje je bez uprzedzeń, jak równorzędnych partnerów, dzięki czemu nawiązuje się między nimi ponadgatunkowa przyjaźń. Ponadto bohaterka, mimo że ma niewiele lat, nie waha się reagować, gdy widzi, że komuś dzieje się krzywda: „Staje w obronie tych, których dotyka opresja – pisze autorka – niezależnie od tego, czy chodzi o ludzi, czy o smoki”. I wreszcie, dzięki seansowi, młodzi widzowie mogą zainteresować się historią Dalekiego Wschodu: „Film czerpie garściami z mitologii, filozofii i folkloru starożytnych Chin, dzięki czemu ma szansę rozbudzić w młodych widzach ciekawość świata i otworzyć ich na inne kultury”.