Trwa ładowanie...

Strategiczne gry planszowe dla dziecka - przegląd

Tradycyjne gry przeżywają swój renesans, bowiem zarówno planszówki, jak i gry zręcznościowe, czy strategiczne, zyskują coraz większe zainteresowanie. Na rynku od lat pojawiają się coraz to ciekawsze tytuły. Dla starszaków i młodzieży szkolnej modne są gry strategiczne uczące myślenia logicznego i analizowania zaistniałych sytuacji w grze. Do najpopularniejszych, należą m.in.:

Zobacz film: "Reforma edukacji. Zalewska: w 2019 roku nie czeka nas katastrofa"
spis treści

1. Colt Express

Ta gra różni się od większości tym, że gracze nie są po stronie prawa, a wręcz przeciwnie! Przybierają rolę bandytów, którzy chcą ukraść pieniądze i obrabować pociąg. Ich zadaniem jest przechytrzenie szeryfa i wzbogacenie się tak, aby zostać najbogatszym ze wszystkich uczestników rozgrywki. Gra toczy się w modelu pociągu. Do dyspozycji mamy m.in. karty, żetony, wagony i pionki bandytów. Przewidziany czas to 5 rund. Po skończone akcji, każdy z graczy zlicza wartość zebranych żetonów i łupów, aby ocenić swój majątek. Zabawa uczy planowania, cierpliwości, ale także składnia do przewidywania ruchu przeciwnika.

2. Goblinpiada

W tę grę chętnie zagrają starszaki, jak i nastolatkowie. Jest zabawna, wciągająca, ale także ćwicząca refleks i spostrzegawczość. Zabawa polega na udziale w Igrzyskach Goblinów, czyli zielonych potworków, wśród których tylko jeden może okazać się zwycięzcą. W zestawie znajdziemy 22 plansze oraz płytki ze startem oraz metą. Nie może zabraknąć także kostek do gry i pionków, które przypominają gobliny. Celem gry jest dotarcie pionkiem do mety unikając przy tym poturbowania przez głazy.

Jacy są współcześni nastolatkowie?
Jacy są współcześni nastolatkowie? [5 zdjęć]

Jacy są młodzi ludzie urodzeni około 2000 roku? Czy zdeterminowani są przez wyzwolony styl życia, czy

zobacz galerię

3. Capital

W grze budujemy Warszawę od pierwszych dni życia miasta. Aby osiągnąć cel, gracze muszą ze sobą współpracować na przestrzeni epok, tworząc poszczególne dzielnice. Koniec każdej epoki to dorobek dla gracza. Im lepiej dzielnica prosperuje, lepiej się rozwija, tym korzystniej. Każdy z grających sam musi przemyśleć, w co bardziej opłaca mu się inwestować, czy bloki i budynki mieszkalne, czy może w galerie handlowe i punkty dla mieszkańców? W pudełku znajduje się plansza oraz ponad sto żetonów. Znajdziemy w nim także karty z wybranymi budynkami Warszawy oraz pionki przypominające kształtem warszawską syrenkę.

4. Królestwo w budowie

Dla prawdziwych fanów gier strategicznych, sprawdzi się gra "Królestwo w budowie". Zadaniem graczy jest budowa osad, przynoszących zysk królestwu. Im wyższy wskaźnik dobrobytu, tym szybciej rozwija się osada. Z pomocą przychodzą rycerze, odkrywcy, górnicy, jak również wpływowi mieszczanie. Wygrywa gracz, który zgromadzi w swoich osadach jak najwięcej złota. W skład gry wchodzi kilkumodułowa plansza, płytki z lokalizacjami, aż 160 osad oraz karty i złoto.

Aktywność fizyczna w polskich szkołach. Czy rzeczywiście jest źle? (WIDEO)
Aktywność fizyczna w polskich szkołach. Czy rzeczywiście jest źle? (WIDEO)

W jakiej kondycji jest polska młodzież? Statystyki pokazują, że w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych

zobacz galerię

5. Uczta dla Odyna

Jest planszową grą strategiczną, do której chętnie siada młodzież i dorośli. Gracze są przywódcami rozwijających się klanów. Ich celem jest podbijanie nowych terytorium, aby budować swoje imperium. Ważnym jest, aby zwracali uwagę nie tylko na swoją siłę, ale także pozycję społeczną i zajmowane tereny. Ciężko oszacować czas gry, bowiem wszystko zależy od pomysłów na zabawę. W pudełku znajdziemy m.in. żetony, kostki do gry oraz główną planszę i 4 mniejsze osady dla każdego z graczy. Zaletą gry jest nie tylko zabawa i strategiczne myślenie, ale także korzyści poprzez odkrywanie ciekawostek na temat Wikingów, ich życia i historii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.