Sprawdź skład syropu. Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel
Kodeina, butamirat, dekstrometorfan - popularne składniki syropów na kaszel mogą być niebezpieczne dla zdrowia - szczególnie dzieci.
1. Jakie są niebezpieczne składniki w syropach na kaszel?
Podczas zakupu zachowaj czujność i unikaj szczególnie:
Kodeiny (nie podawaj dzieciom poniżej dwunastego r.ż) – fosforan kodeiny jest pochodną morfiny i należy do opioidów. Badania wykazały jego niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Kodeina w większej dawce powoduje euforię, senność, problemy z oddychaniem, kołatanie serca i zwężenie źrenic. Przedawkowanie może powodować zaburzenia pracy mózgu i stany lękowe. Nie mogą jej zażywać osoby chore na astmę, ponieważ zmniejsza częstotliwość oddechu.
Butamiratu (nie podawaj dzieciom poniżej drugiego r.ż) – może powodować nudności, wymioty, biegunkę i zawroty głowy. Pierwszym objawem przedawkowania będą zaburzenia równowagi.
Dekstrometorfanu (nie podawaj dzieciom poniżej trzeciego r.ż). – jest to substancja, która hamuje odruch kaszlu. Może powodować odurzenie i nadmierna euforia.
Powyższe substancje mogą powodować uzależnienie, szczególnie gdy są stosowane przez długi okres. Są niebezpieczne dla dzieci, ale dorośli też powinni na nie uważać.
2. Jakie syropy na kaszel wybrać?
Leczenie kaszlu zależy od jego przyczyny i do czasu wizyty u lekarza warto wspomagać się naturalnymi sposobami. W przypadku dzieci warto postawić na nebulizację i preparaty roślinne, które nawilżą i pomogą w regeneracji śluzówki, np. syrop z sosny i tymianku, który działa wykrztuśnie i bakteriobójczo.
Pamiętajmy, że kaszel ma za zadanie oczyścić organizm z zalegającej wydzieliny, a tłumienie go, nie jest dobrym pomysłem i wymaga konsultacji z lekarzem.
Zobacz także: Syrop na kaszel - który wybrać na kaszel suchy, a który na kaszel mokry?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl