Sprawdź, jak wybrać dobry smartfon dla siebie i dziecka
Planujesz zakup smartfona dla siebie lub dla dziecka, ale nie wiesz, jaki wybrać? Jeśli telefon ma być praktyczny i spełniać podstawowe wymagania współczesnego użytkownika, trzeba zwrócić uwagę na wydajność, jakość wykonania i praktyczne funkcje.
1. Wybór smartfona – wydajność
Na wydajność smartfona wpływa kilka czynników, takich jak rodzaj procesora i pamięć operacyjna. Zapewnią one szybkie działanie telefonu, a także płynną pracę nawet w przypadku uruchomienia wielu aplikacji jednocześnie. Jeśli nazwa procesora nic nam nie mówi, to już weryfikacja ilości pamięci operacyjnej nie sprawi nam problemu. Wybierajmy telefony wyposażone w minimum 3 lub 4 GB RAM. Najnowsze smartfony flagowe mogą być wyposażone nawet w 6 lub 8 GB RAM, jednak wiąże się to z wyższą ceną.
Pamiętajmy, że smartfony wyposażone w mocne procesory i duże wyświetlacze mogą imponować wydajnością i funkcjonalnością, ale zużywają też dużo energii. Oznacza to, że dobry smartfon poza nowoczesnym procesorem powinien zostać wyposażony w baterię o długim czasie pracy, najlepiej wspierającą szybkie ładowania. Taki telefon nie rozładuje się nawet podczas intensywnego użytkowania przez cały dzień roboczy, a dziecko będzie mogło bez obaw zabrać go ze sobą do szkoły czy na wycieczkę.
Szeroki wybór telefonów i akcesoriów do nich w niskich cenach znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.
2. Wybór smartfona – wyświetlacz
Dużą zaletą produkowanych współcześnie smartfonów są duże ekrany, które pozwalają na o wiele bardziej komfortowe przeglądanie internetu, zdjęć i innej zawartości. Teoretycznie duży wyświetlacz oznacza też większe rozmiary telefonu, jednak niektórzy producenci starają się na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca na ekran. Powstają więc ekrany z cienkimi ramkami między wyświetlaczem a obudową. Jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu, wybierzmy smartfon z ekranem FullHD. Jeśli nam lub dziecku zdarza się oglądać na smartfonie filmy, powinniśmy zainteresować się nowoczesnymi modelami wyposażonymi w ekran wykorzystujący proporcje 18:9.
3. Wybór smartfona – obudowa
Solidna i dobrze wykonana obudowa to również istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze smartfona. Obudowa tańszych telefonów może być wykonana z tworzyw sztucznych, a przez co urządzenie staje się lżejsze, ale też podatne na uszkodzenia. Najczęściej jednak smartfony wykonywane są z metalu, a niektóre modele wykorzystują eleganckie, ale łatwo rysujące się obudowy ze szkła. Jeśli zależy nam, by telefon nasz lub dziecka przetrwał niespodziewane spotkania z wodą, zainwestujmy w smartfon wodoszczelny.
4. Wybór smartfona – inne funkcje i parametry
Na rynku bez problemu znajdziemy smartfony z dobrym aparatem. Co ciekawe, świetne zdjęcia robią nie tylko flagowce z najwyższej półki, ale również niektóre tańsze telefony wyposażone w niezłą optykę (nie muszą mieć imponującej liczby megapikseli). Wiele osób ceni sobie smartfony z Dual SIM posiadające sloty na dwie karty SIM – jeśli to dla nas istotna kwestia, warto upewnić się, czy dany telefon obsługuję tę funkcję. Niezwykle przydatne może okazać się dodatkowe miejsce na kartę microSD, dzięki której rozszerzymy pamięć wewnętrzną i przechować na telefonie więcej danych, zdjęć czy filmów. W nowoczesnych smartfonach standardem jest też Wi-Fi, Blutetooth, a także moduł LTE – dzięki nim w prosty sposób połączymy się z internetem lub innymi urządzeniami, takimi jak smartwatche, słuchawki bezprzewodowe czy zestawy głośnomówiące.