Trwa ładowanie...

Spraw, by Twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK (recenzja)

Avatar placeholder
27.01.2015 11:55
Spraw, by Twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK (recenzja)
Spraw, by Twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK (recenzja)

Jako mama pięciolatki i dwuipółlatka z ciekawością sięgnęłam po książkę "Spraw, by twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK. Wychowanie dziecka bez zrzędzenia, przekupstw i gróźb". Nie tylko ja denerwuję się, kiedy dziecko, słuchając mojego polecenia, mówi "nie". Wielokrotnie w domu zastanawiamy się, jak postępować, aby powstrzymywać takie zachowania naszych dzieci i unikać niepotrzebnych nerwów.

spis treści

1. W roli dziecka

Książka "Spraw by Twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK" może być w tym pomocna. Autorzy na wstępie tłumaczą czemu małe dzieci mówią "nie", po czym zwracają uwagę na to, by pomyśleć, zanim zareaguje się w sposób emocjonalny. Pomocne ma być w tym znalezienie odpowiedzi na pięć ważnych pytań:

  • jak bym się czuła na miejscu mojego dziecka?

  • co moje dziecko jest w stanie zrobić?

  • czy nauczyłam moje dziecko tego, o co go teraz proszę?

  • ile poleceń na raz moje dziecko potrafi wykonać?

  • czy jestem dobrym wzorem dla swojego dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Spraw by twoje dziecko- książka
Spraw by twoje dziecko- książka

zobacz galerię

W książce pokazane są zarówno szkodliwe, jak i właściwe sposoby motywowania dzieci. W każdym rozdziale opisane są dwa cele: krótkoterminowy i długofalowy. Pierwszy dotyczy sposobu osiągnięcie tego, o co prosimy lub czego wymagamy od dziecka, drugi to nauka radzenia sobie z frustracją, cierpliwego czekania na nagrodę, wyrażania uczuć, współczucia innym, podejmowania decyzji oraz działania w zespole.

2. Przejrzysta forma

Książka jest podzielona na dziesięć części, obejmujących różne sytuacje z życia dzieci i rodziców, np. wyjście z domu, ubieranie się, jedzenie, dobre wychowanie, spanie. Tytuły rozdziałów odzwierciedlają typowy dialog rodzica z dzieckiem, czyli polecenie rodzica i reakcja malucha. Np. Czas już iść! Nie, nie chcę jeszcze iść. W każdym z nich znajdziemy "przydatne wskazówki", np. zanim się gdzieś udacie, wyjaśnij dziecku, jak będą wyglądały poszczególne czynności. Następnie są tzw. dialogi ze sobą i z dzieckiem, w których autorzy zwracają uwagę, czego nie mówić, a co wskazane byłoby powiedzieć. Np.: Nie mów sobie: "Nie zniosę nieposłuszeństwa mojego dziecka”. Potem znajdujemy wyjaśnienie, dlaczego nie należy tego robić i jakie są konsekwencje wypowiedzenia takich słów. Zamiast tego powiedz sobie „Potrafię poradzić sobie z tym, że moje dziecko potrzebuje być niezależne i samo podejmować decyzje”. Takiemu stwierdzeniu odpowiadają opisane dalej dialogi z dzieckiem.

Przejrzysta forma pozwala czytać książkę "z doskoku". Możemy więc sięgać tylko do zagadnień, które nas interesują. Ja np. pomijałam rozdziały dotyczące problemów z jakimi borykają się rodzice po rozwodzie lub nie mieszkający już razem.

3. Budowanie więzi

Książka przedstawia pozytywne strategie pomocne w budowaniu silnych więzi rodzic-dziecko, opartych na zaufaniu i bezwarunkowej miłości. Polecam ją wszystkim rodzicom, którzy chcą zrozumieć swoje dzieci i nauczyć je odpowiedniego zachowania, nie używając przy tym metod (podpowiadanych niekiedy przez starsze pokolenie) opartych na przekupstwie lub groźbie.

_Spraw by twoje dziecko zamiast NIE mówiło TAK.

Wychowanie dziecka bez zrzędzenia, przekupstw i gróźb

Dr Jerry Wyckoff i Barbara C. Unell

Wydawnictwo K.E.Liber

Warszawa 2006_

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze