Trwa ładowanie...

Sport to zdrowie! Jak walczyć z otyłością i nadwagą wśród dzieci?

Avatar placeholder
30.03.2023 11:43
Sport to zdrowie! Jak walczyć z otyłością i nadwagą wśród dzieci?
Sport to zdrowie! Jak walczyć z otyłością i nadwagą wśród dzieci? (materiały partnera)

Otyłość to jedna z najbardziej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. Dotyka nie tylko coraz większej liczby dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, na nadwagę cierpi ponad 30 proc. polskich uczniów. Co więcej, nasze dzieci tyją najszybciej w Europie.

Materiał powstał przy współpracy z marką Decathlon.

Otyłość jest przyczyną wielu powikłań zdrowotnych, m.in. cukrzycy, nadciśnienia, zaburzeń oddychania czy zwyrodnienia stawów. W Polsce na tę dolegliwość cierpi coraz więcej młodych osób. Jak wynika z raportu Instytutu Matki i Dziecka, w naszym kraju stale wzrasta odsetek dzieci zmagających się z nadwagą i otyłością. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że dotyczy to już co trzeciego ucznia. Co gorsza, największy problem z nadmiarem kilogramów mają dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, czego z kolei często nie dostrzegają – lub nie chcą dostrzegać – ich rodzice. Problem dodatkowo nasiliła pandemia i przedłużająca się nauka zdalna. Badania Instytutu Matki i Dziecka wskazują, że liczba 8-latków z nadmierną masą ciała zwiększyła się w Polsce z 32,2 proc. w 2018 r. do 35,3 proc. w 2021 r. (w tej grupie przeważają chłopcy). Dla porównania w latach 70. XX w. nadwagę i otyłość notowano w naszym kraju u mniej niż 10 proc. uczniów. Instytut Żywienia i Żywności alarmuje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

Pasja do sportu od najmłodszych lat

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Kluczową rolę w skutecznym zapobieganiu nadwadze i otyłości odgrywa profilaktyka polegająca na propagowaniu zdrowego stylu życia, na który składa się aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki żywieniowe. Od niemal dwóch dekad silną potrzebę ogólnoświatowej dyskusji o kondycji społeczeństwa dostrzega Decathlon. Celem założonej w 2005 r. Fundacji Decathlon jest upowszechnianie sportu wśród najmłodszych oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dotychczas fundacja zrealizowała 750 projektów w 46 państwach na całym świecie. Rozpocząć oraz rozwijać przygodę ze sportem marka pomogła niemal 500 tys. młodych ludzi.

W Polsce Decathlon zrealizował do tej pory 13 różnych projektów, a jednym ze sztandarowych jest ogólnopolska akcja Zdrowo i Sportowo. To program edukacyjny, który ma m.in. zwiększyć świadomość opiekunów dzieci co do roli aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju psychofizycznym dziecka oraz przeciwdziałać pandemii chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu drugiego czy wadom postawy. Skierowany jest on do rodziców, nauczycieli, wychowawców, a także trenerów dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Opiekunowie otrzymują kompendium wiedzy i rozwiązań w postaci m.in. scenariuszy gotowych zajęć, materiałów edukacyjnych, spotkań z ekspertami, webinarów i zajęć online.

Od inauguracji programu w 2020 r. wzięło w nim udział już 14 tys. nauczycieli z 7 tys. szkół. Akcja pozwoliła zaktywizować sportowo pół miliona dzieci w całej Polsce.

(materiały partnera)

Warto podkreślić, że placówki, które zdecydują się przystąpić do programu Zdrowo i Sportowo, otrzymują od marki Decathlon niezbędny sprzęt sportowy. Aby zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie, wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie projektu. Udział w akcji jest bezpłatny. Co ważne, jej uczestnikami mogą być także studenci, trenerzy i animatorzy oraz rodzice i opiekunowie.

Sportowe eventy w sklepach Decathlon

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) marka Decathlon przygotowała także szereg inicjatyw zachęcających najmłodszych do aktywności fizycznej. Od 12 do 26 kwietnia w sklepach sieci w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście oraz na Śląsku odbędą się wydarzenia promujące uprawianie sportu wśród dzieci (pierwsze zaplanowano na 12 kwietnia w sklepie Decathlon Reduta w Warszawie). Na eventy można się zapisać na stronie akcji Dzień Zdrowia.

Kalendarium wydarzeń:

WARSZAWA:

12.04 – Reduta – gimnastyka

13.04 – Targówek – sporty rakietowe

18.04 – Ostrobramska – koszykówka

19.04 – Bemowo – piłka nożna

TRÓJMIASTO

14.04 – Gdańsk Kartuska – lekkoatletyka

15.04 – Gdańsk Przymorze – lekkoatletyka

17.04 – Rumia – lekkoatletyka

ŚLĄSK:

20.04 – Katowice 3Stawy – gimnastyka

21.04 – Katowice – piłka nożna

POZNAŃ:

24.04 – Franowo – gimnastyka

25.04 – Komorniki – piłka nożna

26.04 – Winogrady – sporty rakietowe

Organizatorzy spodziewają się tysiąca dzieci trenujących w sklepach oraz kolejnych setek, które dołączą do wydarzenia online. Na miejscu rodzice będą mieli okazję spotkać się i wymienić doświadczeniami ze znanymi influencerkami parentingowymi.

Wzniecać sportową pasję wśród najmłodszych Decathlon będzie także podczas swoich dwóch specjalnych działań w Warszawie w dniach 3–4 kwietnia oraz 12–14 kwietnia. W tych terminach przedstawiciele marki będą odwiedzali stołeczne przedszkola i zachęcali rodziców do wspólnego uprawiania sportu z dziećmi.

Decathlon aktywizuje najmłodszych pod hasłem "Poruszmy dzieciaki razem". Marka ma ambitny cel. Do 2026 r. chce zmniejszyć liczbę polskich uczniów z nadwagą i otyłością o połowę.

Materiał powstał przy współpracy z marką Decathlon.

Polecane dla Ciebie