Trwa ładowanie...

Spada liczba kobiet mogących urodzić dziecko – alarmuje GUS

Polska się wyludnia. Takie wnioski płyną z opublikowanej właśnie przez Główny Urząd Statystyczny Prognozy Ludności na lata 2015-2050. Coraz mniej będzie nad Wisłą kobiet mogących urodzić dziecko, przybędzie emerytów.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

– W 2050 r. liczba rezydującej ludności Polski, czyli osób, które przebywają na jej terytorium przez dwanaście miesięcy, wyniesie 34 mln 856 tys. W porównaniu do stanu w roku 2014 oznacza to zmniejszenie liczby ludności o 3,15 miliona tj. o 8,3 proc. – czytamy w raporcie GUS.

Jednak to niejedyne alarmujące dane, jakie przedstawia GUS. Według prognoz drastycznie ma spaść liczba kobiet w wieku rozrodczym. W roku 2050 będzie ich jedynie 5,8 miliona.

W porównaniu do roku 2013, w którym kobiet w wieku 15-49 lat było w Polsce 9,3 miliona, to duża różnica. Jak podaje GUS, spadająca liczba kobiet mogących urodzić dziecko będzie szczególnie zauważalna w latach 2026-2041 – co roku grupa pań w wieku prokreacyjnym będzie zmniejszać się o ponad 100 tys. osób.

Wzrośnie za to liczebność osób w wieku starszym. Kobiety i mężczyźni po 65. roku życia stanowić będą ponad 30 proc. populacji.

7 rzeczy, które powinna wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko
7 rzeczy, które powinna wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko [8 zdjęć]

Gdyby kobiety wiedziały, jak zmieni się ich życie po przyjściu na świat pierwszego dziecka, zapewne nigdy...

zobacz galerię

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wina leży po stronie utrzymującego się ujemnego poziomu przyrostu naturalnego, czyli różnicy pomiędzy liczbą urodzeń a zgonów. Choć w ciągu ostatnich dwóch lat narodzin przybyło (w 2013 roku przyrost wynosił - 17 736 a rok później już -1 307), prognozy są jednoznaczne. W Polsce będzie rodziło się coraz mniej dzieci. Po 2036 r. nadwyżka zgonów nad urodzeniami ustabilizuje się na poziomie 150-156 tys. rocznie – stwierdza GUS.

Spadek zacznie się już w tym roku. Według założeń instytucji w 2050 roku przyjdzie na świat tylko 277 tysięcy noworodków, a zatem o około 24 proc. mniej niż w wyjściowym roku prognozy. W roku 2014 zanotowano 375 160 urodzeń.

Coraz mniejsza liczba nowo narodzonych dzieci wynika też z intensywności urodzeń w poszczególnych rocznikach kobiet.

 

Prognozę Ludności Rezydującej Główny Urząd Statystyczny publikuje raz do roku.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.