Trwa ładowanie...

Soda oczyszczona i ocet. Dlaczego nie należy ich łączyć?

 Ewa Rycerz
10.01.2021 14:52
Nie należy mieszać sody z octem
Nie należy mieszać sody z octem (wp.pl)

Sprzątając dom z wykorzystaniem naturalnych środków często sięgamy po sodę oczyszczoną i ocet. O ile te dwie substancje zastosowane oddzielnie mają właściwości czyszczące, o tyle po połączeniu mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mama Chemik podpowiada.

spis treści

1. Zasady naturalnego sprzątania

Sprzątanie domu sodą oczyszczoną i octem podlega pewnym zasadom. Ich przestrzeganie sprawi, że mycie brudnych powierzchni będzie łatwiejsze niż myślisz. Jakie to zasady?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę skalę pH. Woda ma pH obojętne (7), ocet jest kwasem, natomiast roztwór sody ma odczyn zasadowy. Te informacje mają duże znaczenie dla całego procesu mycia, ponieważ skrajnie kwaśne lub najbardziej zasadowe substancje mogą zniszczyć niektóre powierzchnie. Warto je używać z zastosowaniem rękawiczek i specjalnych okularów.

Substancją chemiczną jest też brud, dlatego też środki czyszczące należy wybierać odpowiednio do zanieczyszczenia, biorąc oczywiście pod uwagę rodzaj powierzchni, na jakiej się on znajduje.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W skrócie można powiedzieć, że kwasy stosujemy do czyszczenia zanieczyszczeń nieorganicznych. Mowa tu o osadzie z mydła, rdzy czy osadzie z kamienia. W takich sytuacjach można zastosować właśnie ocet, który wykazuje także działanie dezynfekujące.

Z kolei wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona będzie doskonała do usuwania tłuszczów, farb, wosków. Najwięcej zastosowań ma w kuchni.

2. Dlaczego nie łączyć sody z octem?

Temat podjęła Sylwia Panek, chemiczka, znana w internecie pod pseudonimem "Mama Chemik".

Co się dzieje, gdy polejemy sodę octem? Wystąpi widowiskowa reakcja pienienia się, ale z chemicznego punktu widzenia z połączenia wodorowęglanu sodu i kwasu octowego powstaną: octan sodu, dwutlenek węgla i woda. Żadna z tych substancji nie jest skuteczną substancją czyszczącą. Sprzątanie mieszaniną octu i sody mija się więc z celem. Od każdej reguły są jednak wyjątki.

Nie należy mieszać sody z octem
Nie należy mieszać sody z octem (wp.pl)

Tego typu mieszanka może być przydatna do czyszczenia zaschniętych zabrudzeń. Wytwarzający się wskutek reakcji mieszania octu z sodą dwutlenek powoduje pojawienie się specyficznej piany, która może unosić cząsteczki brudu. Takie czyszczenie ma jednak sens tylko wtedy, gdy np. męczymy się z zaciekami lub pozostałościami po sprzątaniu samą sodą. Ocet szybko ją rozpuści.

Mieszaninę sody i octu można wykorzystać także w przypadku czyszczenia odpływów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze