Trwa ładowanie...

Śmiertelnie niebezpieczny skok do wody

 Dorota Mielcarek
01.07.2022 15:38
Skoki do wody powodują wstrząs anafilaktyczny
Skoki do wody powodują wstrząs anafilaktyczny (iStock)

Jak co roku, ratownicy WOPR ostrzegają przed niebezpiecznymi skokami do wody. Rozgrzane ciało w kontakcie z zimną wodą zareaguje wstrząsem anafilaktycznym. Ratownicy przypominają, że jest to bezpośrednie zagrożenie życia. Sprawdź, jak skutecznie schłodzić ciało przed wejściem do wody.

spis treści

1. Upały nad Polską - bezpieczeństwo nad wodą

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe w mieście. Większość osób decyduje się na pobyt nad morzem lub jeziorem w poszukiwaniu ochłody. Kąpiele w chłodnej wodzie wydają się być idealnym rozwiązaniem, jednak należy zachować zdrowy rozsądek, aby nie narazić się na wstrząs anafilaktyczny.

Nagłe schłodzenie rozgrzanego ciała, np. przez skok do zimnej wody może wywołać anafilaksję. WOPR ciągle edukuje. Przy kąpieliskach ustawione są tablice informacyjne, które zakazują skoków do wody. Gwałtowne ochłodzenie organizmu jest niebezpieczne nie tylko dla osób starszych. Osoby młode są również narażone na niebezpieczeństwo.

8 sposobów na uniknięcie wstrząsu anafilaktycznego
8 sposobów na uniknięcie wstrząsu anafilaktycznego [9 zdjęć]

Anafilaksja, zwana też wstrząsem anafilaktycznym, to potencjalnie śmiertelna reakcja alergiczna w wyniku

zobacz galerię
Zobacz film: "Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu"

- Pracuję nad Bałtykiem. Pamiętam taki przypadek, gdy kobieta najpierw się opalała, a później wskoczyła do wody. Była przekonana, że jak weszła powoli do morza i oblała sobie ramiona to już może rzucić się na falę. Od razu było widać, że coś jest nie tak. Dzięki reakcji mojego kolegi, także ratownika, wyciągnęliśmy ją i podaliśmy adrenalinę, bo akurat mamy takie uprawnienia. Kobieta przeżyła – mówi Maciej, ratownik WOPR.

2. Jak dochodzi do wstrząsu?

Temperatura zaczyna się obniżać. Naczynia krwionośne gwałtownie się kurczą, co oznacza, że mniej krwi może przez nie przepłynąć. Serce zaczyna pracować ciężej, a ciśnienie krwi wzrasta.

Człowiek zaczyna mieć płytki oddech, który przypomina sapanie. Może to powodować zasysanie wody, zamiast powietrza. Oddech przyspiesza i trudno jest go opanować. Uczucie paniki jest tak duże, że ciężko jest utrzymać się na powierzchni.

- Byłem nad jeziorem ze znajomymi. Było gorąco. Trochę się smażyliśmy. A później po prostu chcieliśmy poskakać z pomostu. Kolega skoczył i powiedział, że jest super. Ja skoczyłem i sam nie wiem. Nic nie pamiętam. Dusiłem się, bałem, jakbym nie potrafił pływać. Wszystko mnie bolało. Jak zacząłem nad sobą panować, stał nade mną ratownik i lekarz. Trafiłem do szpitala ze wstrząsem anafilaktycznym. Nie polecam – mówi 18-letni Kacper.

3. Jak schłodzić ciało przed wejściem do wody?

WOPR przypomina, że wstrząs anafilaktyczny to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie zanim wykona się skok. Najlepszą metodą jest stopniowe schłodzenie organizmu:

  • Chłodny prysznic - zanim skorzystasz się z kąpieliska, weź prysznic w miejscach do tego przeznaczonych. Najlepiej, jesli będzie to letnia woda. Oblewając się zimną, wywołasz wstrząs.

  • Wypij zimną wodę - pamiętaj, żeby pić małymi łykami.

  • Poszukaj cienia - kilkananaście minut w cieniu ulży rozgrzanemu ciału.

  • Do wody wchodź stopniowo - ratownicy zalecają usiąść na brzegu i pozwolić, żeby woda stopniowo chłodziła rozgrzane ciało.

4. Sytuacje sprzyjające powstawaniu wstrząsu

Każda styczność rozgrzanego ciała z zimnym może wywołać wstrząs. Dlatego zalecane jest, aby po zejściu z basenu czy plaży brać ciepły lub chłodny prysznic, a nie zimny. Niegdyś, popularne wśród młodzieży wyzwanie Ice Bucket Challenge, mogło skończyć się tragicznie, gdyby nie interwencja ratowników.

- Pamiętam grupkę chłopaków, którzy poszli do sklepu i kupili worki z lodem. Napełnili wiadra, dolali wodę i zaczęli nagrywać. Mogło się to skończyć tragedią. W porę interweniowaliśmy. Zabawy młodzieży musimy szczególnie kontrolować. Wrzucanie koleżanki z pomostu do jeziora też może skończyć się bardzo źle – przestrzega ratownik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze