Skarbonki dla dzieci - praktyczny prezent i sposób na naukę oszczędzania
O rzetelną edukację finansową warto zadbać już od najmłodszych lat. Skarbonka pomoże dziecku postawić pierwsze kroki w świecie ekonomii - zrozumieć istotę i znaczenie pieniądza, a także mądrze gospodarować budżetem. Skarbonka - prezent, który edukuje
Wybór podarunku dla dziecka, który nie będzie kolejną zabawką rzuconą po tygodniu do kąta, jest trudnym zadaniem. Dzieci, otoczone niezliczoną ilością lalek, misiów czy interaktywnych zwierzaków, szybko przestają doceniać upominki od bliskich. Kiedy zbliżają się urodziny malucha, warto pomyśleć o praktycznym prezencie, który nie tylko będzie bawił, ale także edukował i posłuży dziecku na dłużej.
Skarbonki dla dzieci od lat ogrywają ważną rolę w nauce finansów. Ich funkcja wykracza daleko poza byciem zwykłym pojemnikiem na drobne. Pierwsza skarbonka już na wczesnym etapie życia przybliży ideę oszczędności i nauczy rozważnego zarządzania pieniędzmi. Dziecko, wyposażone w taką wiedzę, dużo łatwiej odnajdzie się w świecie dorosłych i nie popadnie w kłopoty finansowe.
Dzięki skarbonce dziecko nauczy się m.in:
• czym są pieniądze i do czego służą (pieniądze są potrzebne do kupowania rzeczy i zaspokajania potrzeb)
• skąd biorą się pieniądze (otrzymujemy zapłatę za pracę, wykonywanie obowiązków domowych lub dostajemy pieniądze w prezencie)
• jak i po co oszczędzać (zakup wymarzonej rzeczy nie zawsze jest możliwy od razu),
• podejmowania decyzji finansowych (na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze),
• odraczania gratyfikacji (lepiej poczekać i zebrać większą sumę, by móc kupić coś droższego).
1. Jedna skarbonka, a może trzy?
Ciekawym pomysłem będzie podarowanie dziecku nie jednej, a dwóch lub trzech skarbonek. Jasny podział szkatułek ze względu na cele pomoże zrozumieć maluchom, jak mądrze dysponować pieniędzmi.
Ustalcie wspólnie z dzieckiem, na co przeznaczyć środki zgromadzone w konkretnych pojemnikach. Pierwsza skarbonka może posłużyć jako portfel na drobne, bieżące wydatki - przekąski, ulubione czasopisma czy małe zabawki. Pieniądze przechowywane w tym pudełeczku muszą być łatwo dostępne. Przy wyborze zabawki warto więc zwrócić uwagę na rodzaj zamknięcia - w tym wypadku najlepiej sprawdzi się np. świnka z gumową zaślepką. Kolejne skarbonki powinny mieć jasno sprecyzowane cele: nowy telefon, a może wymarzony rower? Zadbaj, by otworzenie takich szkatułek było nie lada wyzwaniem. Skarbonka na kluczyk, szyfr lub bez otworu, którą należy rozbić młotkiem to tylko kilka naszych sugestii. Każdą z nich możesz spersonalizować, dodając napis z imieniem dziecka lub nazwą rzeczy, którą kupi za oszczędzone pieniądze.
Wbrew pozorom, systematyczne dbanie o kilka skarbonek naraz nie jest taką prostą sprawą. Dziecko za każdym razem, gdy otrzyma pieniądze, musi samo zdecydować, jak rozdzielić je między skarbonki. To, ile przeznaczy i na co będzie mieć ważne konsekwencje (np. przeważy o tym, jak szybko oszczędzi na rower). Samodzielne podejmowanie decyzji finansowych jest nieocenione w nauce dobrego zarządzania budżetem.
2. Skarbonka dla malucha
Kiedy podarować dziecku skarbonkę? Pudełeczko na pieniądze może towarzyszyć maluchom już od pierwszych lat życia, stopniowo przyzwyczajając je do zbierania pieniędzy. Skarbonka z dedykacją będzie więc świetnym prezentem na chrzest lub pierwsze urodziny dziecka. Szukasz innych pomysłów na tę wyjątkową okazję? Po więcej inspiracji odsyłamy do artykułu: "Prezent na roczek dla chłopca – najciekawsze propozycje pomysłów dla rocznego chłopczyka”.
Skarbonka dla maluszka, a zwłaszcza gromadzenie pieniędzy pozwoli na rozwijanie umiejętności liczenia już od trzeciego roku życia. Operacje na błyszczących pieniążkach dostarczą dużo frajdy i skutecznie zastąpią nudne metody nauki matematyki w przedszkolu czy szkole. Monety można dodawać, odejmować, porównywać pod względem wielkości, wartości… możliwości jest bez liku. Im starsze i bardziej świadome dziecko, tym więcej wyciągnie z niepozornych groszy. Bawiąc się pieniędzmi, z łatwością opanuje podstawowe operacje matematyczne - dodawanie i odejmowanie do 100, a nawet proste działania mnożenia.
3. Personalizowane skarbonki dla dziecka
Skarbonka jest praktycznym prezentem, ale odpowiednio dobrana - może być także pięknym upominkiem, który udekoruje sypialnię dziecka. Mnogość modeli dostępnych na rynku pozwoli wybrać szkatułkę, która będzie pełnić nie tylko funkcje edukacyjne, ale także estetyczne. Dopasuj skarbonkę do preferencji dziecka: weź pod uwagę kolory, kształty i to, jak będzie komponować się z innymi elementami w pokoju. Skarbonka, która wizualnie spodoba się dziecku, będzie chętniej (i dłużej!) używana.
Ostatnim krzykiem mody są personalizowane skarbonki z imieniem dzieci. Ceramiczna puszeczka z nadrukowanym napisem "Kieszonkowe Maćka” czy "Księżniczka Angelika” podbije serce każdego przedszkolaka. Starszym dzieciom spodobają się skarbonki z zabawnym motywem lub cytatem nawiązującym do popularnych seriali (typu "Daj grosz Michałowi”). Dla najmłodszych polecamy natomiast pudełko z metryczką urodzenia.
Artykuł Sponsorowany