Trwa ładowanie...

Siwe włosy u dzieci i nastolatków. "To alarmujące zjawisko"

Siwe włosy u dzieci i nastolatków. "To alarmujące zjawisko"
Siwe włosy u dzieci i nastolatków. "To alarmujące zjawisko" (GettyImages)

Kamila miała 14 lat, kiedy w centralnym miejscu na jej głowie pojawiły się pierwsze siwe włosy. Wyniki badań ujawniły, że jest nieuleczalnie chora. Brian zaczął siwieć jako 6-latek. Cztery lata później rodzina chłopca nadal nie zna przyczyny tego procesu. - Siwe włosy u dziecka to alarmujące zjawisko. Należy działać jak najszybciej - podkreśla trycholog w rozmowie z WP Parenting.

spis treści

1. Gabriel - kilkanaście siwych włosów

13-letni Gabriel zaczął siwieć 3 lata temu. Dziś na głowie ma kilkanaście pojedynczych białych włosów. Nie są dobrze widoczne. Lekarz zauważył je dopiero po dokładnym obejrzeniu włosów dziecka.

- Konsultowaliśmy stan zdrowia syna z immunologiem. Lekarz zlecił wykonanie specjalistycznych badań krwi i badań genetycznych. Na podstawie wyników stwierdził, że Gabryś ma niedobór odporności i podwyższoną niestabilność chromosomową - mówi pani Amelia, mama 13-latka.

Zobacz film: "Myje włosy córce ketchupem - dlaczego?"

W przypadku Gabriela nie ma możliwości wdrożenia terapii.

- Lekarz zalecił tylko unikanie prześwietleń, czynników chemicznych i stałą kontrolę onkologiczną… Nie chcę straszyć rodziców naszą historią. Takie przypadki, na szczęście, występują bardzo rzadko - dodaje kobieta.

2. Brian - prawie 20 siwych włosów

Brian miał 6 lat, kiedy zaczął siwieć.

- Kilka dni temu obcięłam synowi włosy na krótko. Podczas strzyżenia naliczyłam 15-20 siwych z tyłu głowy - mówi pani Benia, mama chłopca ze stwierdzonym autyzmem wczesnodziecięcym.

Choć od momentu pojawienia się pierwszego siwego włosa minęły 4 lata, diagnoza nie została postawiona.

- Brian ma 15 "defektów" genowych (wykryto u niego delecję chromosomu 19q13.3 - zmianę w materiale genetycznym, która polega na utracie jego fragmentu - red.) i w sumie nie wiadomo, z którym z nich (i czy w ogóle) można to siwienie powiązać. Rozmawialiśmy z genetykiem o siwych włosach syna. Lekarz nie mógł z pewnością stwierdzić, czy dany gen jest za to odpowiedzialny, więc do dzisiaj nie znamy konkretnej przyczyny przedwczesnego siwienia. Może kolejna konsultacja zaplanowana na 2023 rok to wyjaśni... - tłumaczy pani Benia.

3. Maciej - jeden siwy włos

Maciej to 9-latek, który choruje na niedoczynność tarczycy. Pierwsze siwe włosy pojawiły się u niego 2 lata temu. Chłopiec jest brunetem, więc są dobrze widoczne.

- Pojawiają się i znikają. Najwięcej było ich ok. pięciu. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje… Teraz Maciek ma jeden siwy włos - mówi mama chłopca, pani Dagmara.

Ze względu na chorobę tarczycy pojawienie się siwych włosów u syna kobieta konsultowała z endokrynologiem.

- Lekarz stwierdził, że Maciek zaczął siwieć nie z powodu tarczycy. Od razu wykluczył związek z gruczołem (wyniki krwi są prawidłowe), ale przyczyny nie ustalił. Powiedział, żeby się tym nie przejmować, więc nie robiliśmy dodatkowych badań. Po tej wizycie przestałam drążyć temat - tłumaczy pani Dagmara.

4. Kamila - siwe włosy i brwi, odbarwione plamy

25-letnia Kamila zaczęła siwieć, kiedy uczyła się w szkole średniej.

- Pierwsze siwe włosy pojawiły się u mnie na czubku głowy. Zauważyła je koleżanka. Kiedy mi o tym powiedziała, zdziwiłam się i poprosiłam mamę, aby obejrzała głowę. Okazało się, że mam kilka siwych włosów na czubku i na skroniach. Byłam wtedy 14-letnią dziewczyną - opowiada Kamila.

Konsultacja i badania zlecone przez dermatologa i trychologa umożliwiły postawienie diagnozy.

- Dostałam skierowanie na badania tarczycy - ogólne i szczegółowe (TSH, przeciwciała, ft3, ft4). Na podstawie wyników lekarze stwierdzili nieuleczalne choroby: Hashimoto i bielactwo. Depigmentacja powoduje plamy na ciele i pojawianie się siwych włosów, siwych brwi, a nawet siwych rzęs... - tłumaczy 25-latka.

- Plamy na moim ciele wciąż się powiększają. Ilość siwych włosów na głowie czy siwych włosków na brwi nie zwiększa się aż tak szybko, ale co jakiś czas zauważam, że pojawiły się nowe. Teraz mam pojedyncze siwe i pasma białych. Regularnie farbuję włosy, więc nie widać ich mocno - dodaje Kamila.

5. Siwe włosy u dzieci - przyczyny

Włosy wytwarzają barwnik za pomocą melanocytów. Kiedy organizm się starzeje, produkcja melaniny stopniowo ustaje. Siwienie jest więc fizjologiczne i naturalne w przypadku np. osoby 35-letniej (wiek, w którym włosy zaczynają siwieć, to kwestia indywidualna, zależna od genów i czynników środowiskowych; zwykle dzieje się to między 30. a 40. rokiem życia).

- Siwe włosy u dziecka to alarmujące zjawisko. Mogą być symptomem bardzo poważnych schorzeń. Najczęściej spotyka się je u dzieci z nadczynnością tarczycy. Niedobory witaminowe również mogą objawiać się brakiem ubarwienia włosa. Przyczyną siwizny u dzieci są też uwarunkowania genetyczne i choroba zwana piebaldyzmem, w której część komórek nie posiada barwnika, lub bielactwo nabyte (wówczas komórki barwnikowe ulegają degradacji). Pojawienie się siwych włosów u dziecka zawsze wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą: lekarzem dermatologiem lub dermatologiem-trychologiem, który zaleci dalszą diagnostykę - podkreśla trycholog Justyna Grzelak.

W ustaleniu przyczyny siwych włosów u dziecka pomogą badania krwi (morfologia, witamina D3, witamina B12 i kortyzol - hormon stresu). Ze względu na powiązanie przedwczesnego siwienia z chorobami tarczycy warto jeszcze sprawdzić parametry TSH, ft3, ft4 i poddać się USG tego gruczołu.

Możliwość zatrzymania lub odwrócenia procesu siwienia włosów u dzieci jest zależna od przyczyny, która go wywołała.

- Jeśli mamy do czynienia z problemem o podłożu genetycznym, nie będzie to możliwe, gdyż po prostu komórki są pozbawione barwnika już od urodzenia dziecka. Jeśli przyczyną siwienia jest schorzenie nabyte, można ten proces na bieżąco hamować, np. za pomocą fototerapii. Z kolei w sytuacji, gdy siwienie pojawiło się wskutek niedoborów lub problemów hormonalnych czy silnego stresu, prawdopodobnie powrót do naturalnego koloru będzie możliwy po wdrożeniu leczenia. Z pewnością należy działać jak najszybciej - wyjaśnia Justyna Grzelak, trycholog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze