Siedem rzeczy, na których nie warto oszczędzać

Życie codzienne wiąże się z nieustannymi wydatkami. Płacimy niemalże za wszystko i na każdym kroku. Jednak są produkty, na których nie warto oszczędzać, szczególnie w przypadku dzieci. Ponoszenie większych wydatków w przypadku tych kilku produktów jest niczym innym jak inwestycją – w zdrowie, samopoczucie i rozwój.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Jedzenie

Sklepowe półki pełne są produktów naszpikowanych konserwantami, substancjami barwiącymi, aromatami i cukrami. Wiele z nich jest opatrzonych etykietami przedstawiającymi rodzinę czy dzieci, sugerującymi, że ich zakup sprzyja ogólnemu zdrowiu i szczęściu. Nic bardziej mylnego.

Konsumentowi, zapoznającemu się ze składem produktów na etykietach, włos może dosłownie zjeżyć się na głowie od tego, co tam przeczyta. Z jednej strony ważna jest świadomość tego, co jemy, z drugiej umiejętność przełożenia jakości na cenę. Żołądek ma się jeden i trzeba o niego dbać.

Nie od dziś wiadomo, że jakość jedzenia ma wpływ na nasze samopoczucie. Produkty z ekologicznych upraw są droższe, ale cena naszego zdrowia jest jeszcze wyższa.

2. Zdrowie

Warto posiadać zarezerwowane środki pieniężne na wypadek choroby. Gdy zachoruje dziecko, zakup leków jest koniecznością, od której nie ma odwrotu. Kwestią dyskusyjną jest natomiast dostęp do lekarzy różnych specjalności.

Jeśli maluch cierpi z określonego powodu wymagającego konsultacji lekarskiej innej niż pierwszego kontaktu, nie warto oszczędzać, czekając kilka miesięcy na wizytę u specjalisty. W tym przypadku, mimo zapewnianej bezpłatnej opieki lekarskiej, warto inwestować w wizyty prywatne.

3. Bezpieczeństwo

Na nim również nie warto oszczędzać. Dobre jakościowo sprzęty, a co za tym idzie – najczęściej droższe, mają zapewniać egzystencję nie tylko dobrą, ale też bezpieczną. Zakup np. używanego fotelika samochodowego, co do którego nie mamy pewności, czy nie był zamocowany w samochodzie biorącym udział w stłuczce, może skończyć się tragicznie. Inwestycja w bezpieczeństwo ma nie tylko zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, ale też ochronić dzieci, gdy będą już w nich uczestniczyć.

4. Edukacja

Opłacanie zajęć dodatkowych dla dzieci jest zawsze świetną inwestycją, pod warunkiem, że pasują one do kondycji i zainteresowań malucha.

5. Kosmetyki

Powinny być nie tylko odpowiednie dla dziecka w danym wieku, ale przede wszystkim dopasowane do potrzeb skóry. Szczególnie w przypadku tej z problemami nie warto oszczędzać, ponieważ dobre jakościowo preparaty nie tylko polepszą jej stan, ale mogą doprowadzić również do wyleczenia zmian. Zwykłe kosmetyki w przypadku np. skóry atopowej będą niewystarczające.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że co zdrowe, naturalne i wolne od konserwantów, jest zwykle droższe. Pamiętajmy jednak, że warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki dla zdrowia skóry naszego dziecka.

6. Materac

Materac, na którym śpi dziecko, nie tylko zapewnia lepszy sen, ale też stwarza warunki do rozwoju prawidłowej postawy. Za dobry trzeba zapłacić więcej, ale efekty będą widoczne nawet za kilka lat.

7. Buty

Muszą być nie tylko ładne, ale też jakościowo bardzo dobre, a za to trzeba zapłacić więcej. Jest to tak naprawdę kolejna inwestycja w zdrowie. Dobór odpowiedniego obuwia jest w przypadku dzieci szalenie ważny, ponieważ stopy podczas rozwoju muszą mieć zapewnione idealne do tego warunki.

W przypadku powyższych produktów zdecydowanie nie warto oszczędzać. Zdrowie jest ważniejsze niż kilka dodatkowo odłożonych złotówek.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.