Trwa ładowanie...

Schorzenie, na jakie cierpi przypomina chorobę Alzheimera

Gdy się urodził, Levi Ormeroid był zdrowym dzieckiem. Rozrabiał, bawił się, biegał i jeździł na rowerze. A potem zapadł na poważną chorobę. I walkę z nią powoli przegrywa.

Zobacz film: "Drzemki w ciągu dnia objawem choroby Alzheimera?"

1. Zwyczajne dzieciństwo

Levi Ormeroid mieszka w Milwaukee w stanie Wisconsin w USA. Kiedy przyszedł na świat, nikt nie przypuszczał, że tak ciężko zachoruje. Chłopiec z roku na rok coraz lepiej się rozwijał. Dość szybko nauczył się jeździć na rowerze, uwielbiał kolorować kredkami, liczyć i nucić ulubioną piosenkę pt. "Jessie's Girl".

W wieku 4 lat lat zaczęły się problemy. Zaczynał potykać się w czasie gry w piłkę. Jego mama zaczęła też bliżej przyglądać się trudnościom w porozumiewaniu się syna. Wcześniej nieco je bagatelizowała. Gdy swoimi spostrzeżeniami, że Levi mówi niewiele, bo jedynie po kilka słów w zdaniu, dzieliła się z innymi, często słyszała: "ma jeszcze czas".

Zobacz popularne wideo na temat zdrowia dzieci:

W końcu jednak zauważyła, że jej syn mówi coraz mniej. Zdania budował z dwóch wyrazów, coraz częściej widziała u niego trudności w uczeniu się mowy. I postanowiła pójść do lekarza.

2. Drastyczna diagnoza

Na jednej wizycie się nie skończyło. Levi został poddany licznym testom i badaniom, które dawały różne obrazy kliniczne. Diagnozę postawiono dopiero po 6 latach analiz stanu zdrowia. Okazało się, że chłopiec cierpi na zespół Sanfilippo. To schorzenie w przebiegu bardzo przypomina chorobę Alzheimera.

Levi ma 19 lat
Levi ma 19 lat (dailymail.co.uk)

Zespół Sanfilippo stopniowo okradał chłopca z życia. Najpierw sprawił, że Levi nie mógł się sam ubierać, później – uniemożliwił samodzielne spożywanie posiłków, a na koniec – wskutek choroby chłopiec przestał mówić. Jego stan umysłowy lekarze oceniają na 18 miesięcy. A chłopak ma w tej chwili 19 lat.

Gdy słyszy ulubioną melodię, w jego oczach pojawia się błysk, ale nie jest w stanie zareagować. "Wygląda to tak, jakby śpiewał w myślach. To łamie serce" - mówi Christi Ormeroid, mama 19-latka.

I przyznaje, że jej syn wygląda jakby chorował na Alzheimera. "Wszystko ma gdzieś tam, w głowie, ale nie jest w stanie uwolnić słów" - wyjaśnia.

Fotografuje dzieci chore na rzadkie choroby
Fotografuje dzieci chore na rzadkie choroby [7 zdjęć]

Istnieje wiele rzadkich chorób, o których nie mamy pojęcia. Cierpi na nie 1 na 17 osób na świecie. -...

zobacz galerię

Po długich latach walki z chorobą, kobieta nadal poszukuje jej przyczyn. Chce nagłaśniać przypadek jej syna i coraz więcej mówić o zespole Sanfilippo, szukając lekarstwa i jednocześnie przestrzegając przed bagatelizowaniem objawów.

W tym celu jego siostra prowadzi zbiórkę pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.