Trwa ładowanie...

W Izraelu dzieci mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 pomimo sprzeciwu rodziców

Avatar placeholder
09.07.2021 10:40
W Izraelu dzieci mogą się zaszczepić pomimo sprzeciwu rodziców
W Izraelu dzieci mogą się zaszczepić pomimo sprzeciwu rodziców (getty)

Szczepienia dzieci wzbudzają wiele kontrowersji, ale zawsze dyskusja toczyła się głównie między rodzicami wspierającymi program szczepień i tymi, którzy uważają, że taka forma ochrony jest zbędna. W przypadku COVID-19 okazało się jednak, że spór może powstać również na linii dziecko – rodzic. W Izraelu sąd po rozważeniu kilku takich przypadków orzekł, że nieletni mogą się zaszczepić przeciw koronawirusowi, nawet jeśli rodzic się temu sprzeciwia.

spis treści

1. Ostateczna decyzja sądu

Już dwukrotnie sądy izraelskie orzekły, że dzieci mają prawo zaszczepić się przeciwko COVID-19, nawet jeśli jedno z rodziców się temu sprzeciwia. W czwartek sąd okręgowy w Hajfie odrzucił apelację od decyzji sądu niższej instancji o zaszczepieniu nastolatki pomimo sprzeciwu jej matki. Ojciec popierał decyzję córki.

Sąd orzekł, że zalecenie izraelskiego ministerstwa zdrowia dotyczące szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat zostało wydane zgodnie z prawem i przyjął również argument, że powtarzające się okresy kwarantanny wpłynęły na zdrowie psychiczne dziewczyny.

W zeszłym tygodniu sąd rodzinny w Hajfie przychylił się do wniosku dwóch 15-letnich braci, który poparła ich matka, a ojciec się sprzeciwił.

Zobacz film: "Szczepienia dzieci w Polsce. Dr Feleszko optymistycznie nastawiony"

Sędzia oceniła, że w obecnych okolicznościach najważniejsze jest dobro, zdrowie i wyrażane życzenie chłopców, odrzucając argument ojca, który twierdził, że szczepionka nie jest pilna. Chłopcy uważają z kolei, że szczepionka pomoże im dalej uczestniczyć w zawodach sportowych, w których będą mieli bliski kontakt z członkami swojej grupy wiekowej, z których większość nie jest zaszczepiona.

2. Szczepienia wśród dzieci

Izrael zatwierdził szczepienia dla dzieci od 12 roku życia na początku czerwca. Kilka tygodni później w odpowiedzi na wzrost liczby przypadków COVID-19 rozpoczął intensywną kampanię mającą na celu dystrybucję dawek wśród jak największej liczby nastolatków. Ponad 85 proc. dorosłych została już zaszczepiona.

W czwartek potwierdzono w Izraelu dwa pierwsze zgony związane z koronawirusem od ponad dwóch tygodni. Po tym, jak pod koniec maja odnotowywano pojedyncze infekcje, w środę potwierdzono ich 518. Obecny wzrost zakażeń wiąże się z bardziej zaraźliwym wariantem Delta, a połowa nowych infekcji diagnozowana jest obecnie u w pełni zaszczepionych osób.

Według ekspertów nie świadczy to jednak o niskiej skuteczności szczepionek — które zapobiegają m.in. ciężkim przebiegom choroby i tym samym zwiększonej liczbie zgonów — ale o nieosiągnięciu jeszcze odporności zbiorowej, której próg jest wyższy dla szybciej przenoszącego się wariantu wirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze