Trwa ładowanie...

Rozwolnienie u noworodka

Wypróżnianie noworodka to jedno ze źródeł informujących matkę, ale także lekarza o stanie zdrowia dziecka. Noworodek w zależności od swojego wieku oraz ilości karmienia potrafi wydalać stolce o odpowiedniej konsystencji i ilości. Istotne jest jednak dokładne obserwowanie dziecka, by dobrze rozróżnić nadmiar wydzielanego kału od rozwolnienia.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

spis treści

1. Rozróżnianie stolców ze względu na wiek noworodka

Wygląd stolca u noworodka tuż po urodzeniu to smółka, czyli ciemny, ciągnący się, bardzo podobny do gumy stolec. Wraz z częstotliwością karmienia stolec przybiera kolor żółty, a do około drugiego miesiąca życia dziecka jest żółto-mleczny. Po tym czasie ilość stolców w ciągu dnia u zdrowego dziecka może sięgać nawet siedmiu. Jednak zazwyczaj jest ich prawie tyle samo, ile razy karmi się dziecko.

2. Jak rozpoznać rozwolnienie u noworodka?

Rozwolnienie to najczęstszy objaw biegunki, bólów brzucha oraz innych dolegliwości. Może być wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby, a także przez spożycie niektórych pokarmów. Dodatkową przyczyną wystąpienia rozwolnienia może być również ząbkowanie. Rozwolnienie u noworodkówprzejawia się w formie częstszego niż zazwyczaj wydalania luźnych lub półluźnych stolców w ciągu doby.

3. Jak pomóc dziecku z rozwolnieniem?

Domowymi sposobami można szybko zapobiec rozwolnieniu. Warto pamiętać, by reakcja była natychmiastowa, a obserwacja dziecka bardzo sumienna. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu biegunki, która zlekceważona może prowadzić do odwodnienia organizmu. Konieczne jest zatem, by dziecko, bez względu na wiek, bardzo dużo przyjmowało płynów. Dzieci karmione piersią należy częściej niż zwykle przykładać do piersi. Można im dodatkowo podawać przegotowaną wodę do picia, herbatki, doustne płyny nawadniające, lecz należy unikać podawania soków i napojów mlecznych pochodzących od krowy. Maluch karmiony mlekiem modyfikowanym powinien częściej niż mleko dostawać dużo picia. W sytuacji, gdy dzieci mają wprowadzane niektóre posiłki stałe, dodatkowo oprócz częstego picia warto zastosować u nich dietę bogatą w produkty takie jak marchew, ryż, jabłko, borówki.

4. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Rozwolnienie u noworodków nie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jednakże kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów, warto spotkać się z pediatrą. Do niepokojących symptomów należy biegunka. U niemowląt bardzo szybko może ona prowadzić do groźnego odwodnienia, gdyż dziecko nie wykazuje potrzeby picia. Dodatkowo, szybkiej reakcji wymaga dwudniowe gorączkowanie u noworodka, suchość warg i języka dziecka, zapadnięte ciemiączko, mała ilość wydalanego moczu, natomiast zwiększone wydalanie luźnych stolców wraz ze śluzem, ropą lub krwią.

Wydalanie w ciągu doby więcej niż zazwyczaj stolców u noworodka nie zawsze oznacza coś niepokojącego. Rozwolnienie trwa kilka dni i wymaga od rodziców bacznej obserwacji dziecka oraz podawania dużej ilości płynów. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji oraz braku innych objawów somatycznych noworodek szybko wróci do pełni sił.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.