Trwa ładowanie...

Rów Mariański - najgłębsze miejsce na Ziemi

Rów Mariański - najgłębsze miejsce na Ziemi
Rów Mariański - najgłębsze miejsce na Ziemi (GettyImages)

Rów Mariański to najgłębsze miejsce na Ziemi. Wygląda jak gigantyczna, głęboka blizna, prowadząca do środka ziemi. Jaką ma głębokość? Czy żyją tam jakiekolwiek zwierzęta? Czy dostał się tam jakikolwiek człowiek?

spis treści

1. Jak głęboki jest Rów Mariański?

Rów Mariański jest najgłębszym miejscem na świecie - schodzi aż 11 034 metrów poniżej poziomu morza, czyli niemal 7 mil w głąb Ziemi. Długość Rowu przekracza ponad 2 542 kilometrów, a jego średnia szerokość oscyluje wokół 69 km.

Znajduje się on w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w miejscu, gdzie ścierają się ze sobą dwie płyty tektoniczne: pacyficzna i filipińska.

2. Jak wygląda Rów Mariański?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Rów Mariański na dość charakterystyczny, łukowaty kształt, przypominający półksiężyc. Często mówi się, że wygląda jak ogromna, głęboka blizna, prowadząca do środka ziemi. Na dnie Rowu znajdują się kominy, które wyrzucają ciekłą siarkę i dwutlenek węgla, a także aktywne wulkany błotne.

Specyficzny kolor ma także dno oceanu w Rowie Mariańskim. Jest w żółtawym odcieniu ze względu na rozkładające się tam rośliny, zwierzęta i muszle, które nieustannie tam lądują.

3. Kto zamieszkuje Rów Mariański?

Wobec głębokości, temperatury, ciemności i ciśnienia, w Rowie Mariańskim są w stanie przetrwać gatunki przyzwyczajone do życia w bardzo ekstremalnych warunkach. Wśród nich wymienia się ogromnych rozmiarów gąbczaste jednokomórkowe ksenofiofory, które przypominają ameby, osiągające 10 cm średnicy.

Poza nimi, całkiem niedawno, bo w czasie ekspedycji w 2018 roku, naukowcy natknęli się na nowy gatunek ryb z rodziny dennikowatych. Ryby te odkryto na głębokości 8143 metrów i uznano je za najgłębiej żyjący gatunek ryb.

Algi - superprodukt z głębi mórz i oceanów
Algi - superprodukt z głębi mórz i oceanów

Algi zawierają bardzo cenne wartości odżywcze i w wielu regionach świata są wykorzystywane przez ludzi

przeczytaj artykuł

4. Rów Mariański - ciśnienie

Najgłębsze miejsce na świecie wyróżnia się także niespotykanym ciśnieniem. Na dnie Rowu Mariańskiego jest ono niezwykle wysokie i wynosi 1086 barów.

Aby uświadomić sobie jak jest wysokie wystarczy powiedzieć, że standardowe ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza jest ponad 1071 razy mniejsze. Oznacza to, że żaden człowiek nie byłby w stanie w takich warunkach normalnie funkcjonować.

W tych przepastnych głębinach jest zimno i ciemno - światło słoneczne nie dociera na taką głębokość, zaś temperatura waha się w granicach 1 - 4 stopnia Celsjusza.

Oceanologia
Oceanologia

zobacz galerię

5. Rów Mariański - Cameron

Mimo trudnych warunków panujących na dnie Rowu Mariańskiego, popularny producent i reżyser James Cameron postanowił przekonać się na własne oczy, jak wygląda najgłębsze miejsce na ziemi.

W tę podróż wybrał się w specjalnie zaprojektowanym do tej wyprawy podwodnym, nieco futurystycznym okrętem "Deepsea Challenger", który sam zaprojektował i zbudował. Jest pierwszym człowiekiem, który w pojedynkę odbył taką podróż, bezpiecznie docierając na samo dno Ziemi i równie bezpiecznie powracając.

Schodzenie na dno zajęło mu 2 godziny i 36 minut, na dole spędził około 3 godzin. Podczas tej wyprawy wizjoner pobierał próbki i kręcił zdjęcia filmowe. Wynurzanie zajęło mu 70 minut. Łącznie na wyprawę poświęcił 6 godziny i 50 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze