Trwa ładowanie...

Rodzaje odkurzaczy. Jak wybrać najlepszy do naszego domu?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli odkurzaczy, które mają zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Z tego względu coraz częściej zadajemy pytanie o to, jak wybrać najlepszy odkurzacz, który nie tylko będzie miał dużą moc, ale również jego dźwięk nie przeszkodzi śpiącym dzieciom. Przyglądamy się rodzajom sprzętów odkurzających, ich zaletom oraz ergonomii użytkowania.

Zobacz film: "Co warto kupić? Odkurzacze-roboty"

spis treści

1. Odkurzacz workowy i bezworkowy – wady i zalety

Według klasycznego podziału wyróżniamy odkurzacze workowe i bezworkowe. Odkurzacze workowe posiadają specjalny worek, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Natomiast model bezworkowy wykorzystuje filtr powietrza do usunięcia brudu.

Do odkurzacza workowego możemy dopasować worek papierowy, który należy wyrzucić po każdorazowym użyciu lub worek tekstylny – wielokrotnego użytku. Odkurzacze workowe są najtańszymi modelami na rynku, jednak koszt ich eksploatacji wzrasta ze względu na potrzebę dokupywania worków. Tego problemu unikniemy, wybierając odkurzacz bezworkowy, jednak w tym przypadku musimy czyścić wnętrze urządzenia, a więc mamy bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Jednocześnie, choć zapłacimy za niego wyższą cenę, nie będziemy musieli wykładać dodatkowych pieniędzy na worki do odkurzacza.

Jeśli mieszkamy w kawalerce, możemy wybrać odkurzacz workowy, ponieważ mniejsza powierzchnia wymaga stosunkowo niskiego nakładu worków. Z drugiej strony, jest to cichy odkurzacz, dlatego możemy go wybrać, mając małe dzieci.

Nie przepłacaj. Wszystkie rodzaje odkurzaczy znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

Natężenie dźwięku odkurzacza jest wyższe w przypadku modelu bezworkowego, jednak zazwyczaj pojemnik, w którym znajdują się zanieczyszczenia, jest przezroczysty, więc możemy zobaczyć, czy przypadkiem odkurzacz nie zassał ulubionej bransoletki czy pierścionka.

2. Odkurzacz z filtrem wodnym – idealny dla alergików

Na rynku znajdziemy również specjalne odkurzacze z filtrem wodnym posiadające pojemnik na wodę, do którego dostają się zanieczyszczenia. To dobre rozwiązanie dla alergików, astmatyków, a także właścicieli zwierząt, ponieważ z urządzenia wydostaje się filtrowane, czyste powietrze. To również zasługa dodatkowego filtra – HEPA (High Efficiency Particulate Air), który nie pozwala, aby drobinki kurzu i bakterie wydostały się z powrotem na zewnątrz urządzenia.

Najważniejszym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze odkurzacza z filtrem wodnym, jest wielkość pojemnika na wodę. Od niego będzie zależała wielkość powierzchni, którą jednorazowo będziemy w stanie dokładnie wyczyścić. Pamiętajmy jednak, że po każdym użyciu odkurzacza z pojemnika wylewamy brudną wodę i usuwamy zanieczyszczenia.

3. Odkurzacz piorący – kiedy może się przydać?

A może interesuje nas urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko odkurza, ale również pierze? Takie cechy wyróżnia odkurzacz piorący – najdroższy wśród zaproponowanych modeli, ale jednocześnie bardzo praktyczny, który zastąpi kilka urządzeń.

Są to modele stosunkowe duże, ponieważ zostały wyposażone w dwa pojemniki, na czystą oraz brudną wodę. Ze względu na gabaryty, częściej znajduje zastosowanie w domach o dużej powierzchni. Za pomocą odkurzacza piorącego można wyczyścić panele, dywany, tapicerkę, a także naniesione błoto czy rozlaną na podłodze wodę.

4. Odkurzacz pionowy – alternatywa dla tradycyjnego odkurzacza?

Odkurzacz pionowy z pewnością sprawdzi się w kawalerce lub w niewielkim mieszkaniu, ponieważ jest łatwy do złożenia. Poza tym będziemy mogli nim dowolnie manewrować, usuwając kurz z trudno dostępnych miejsc. Zasięg działania jest uzależniony od długości kabla lub mocy wbudowanego akumulatora. Odkurzacz pionowy jest stosunkowo cichy. Na rynku są dostępne modele z filtrem HEPA, jednak ich cena jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.