Trwa ładowanie...

Reumatoidalne zapalenie stawów u kobiet w ciąży wpływa na wyższe ryzyko padaczki u dziecka

Naukowcy dowiedli, że większość dzieci urodzonych przez matki, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, mogą mieć wyższe ryzyko zachorowań na padaczkę.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Dzieci w wieku 4 lat urodzone przez matki z reumatoidalnym zapaleniem stawów były o jedną trzecią bardziej narażone na rozwój padaczki w porównaniu do pozostałych dzieci.

Jednak eksperci podkreślają, że wyniki nie dowodzą, że reumatoidalne zapalenie stawów u matki jest jedynym czynnikiem, które zwiększa ryzyko padaczki u dzieci. Do tej pory, jest to jedyny czynnik wynikający ze zdrowia matki wpływający na padaczkę u dzieci.

W badaniu wzięło udział prawie 2 miliony dzieci, które zostały urodzone przez matki z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wyniki badań sugerują, że u dzieci tych nie rozwijała się padaczka, jak twierdzi główny autor badania Ane Lilleore Rom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze.

Dzieci urodzone przez matki, które chorowały na reumatoidalne zapalenie stawów mają wyższe ryzyko padaczki
Dzieci urodzone przez matki, które chorowały na reumatoidalne zapalenie stawów mają wyższe ryzyko padaczki (123rf)

Mimo tych wyników, naukowcy wskazują możliwość tego, iż mózg płodu jest bardziej podatny na padaczkę po urodzeniu, kiedy kobieta w ciąży cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, w której system immunologiczny omyłkowo wytwarza przeciwciała, które atakują błony śluzowe stawów. Padaczka powoduje  zaburzenia aktywności elektrycznej w mózgu.

Według teorii naukowców, czynniki autoimmunologiczne w łonie matki - takie jak te przeciwciała  mogą uczynić niektóre dzieci bardziej podatne na padaczkę.

Jednak autorzy podkreślają, że potrzebne jest znacznie więcej badań, aby dowiedzieć się, czy jest to prawda.

ZOBACZ TAKŻE

Padaczka u niemowląt i małych dzieci

Podczas 16-letniej obserwacji ponad 31.000 dzieci opracowano teorię, że reumatoidalne zapalenie stawów w trakcie ciąży matki dziecka przyczynia się do większego ryzyka padaczki. Ryzyko to jest o 90 procent wyższe niż u pozostałych dzieci. Natomiast choroby takie u ojca nie mają na to wpływu.

Co więcej, kobiety, które w trakcie ciąży cierpiały na reumatoidalne zapalenie stawów, częściej chorowały na padaczkę po zakończeniu okresu ciąży.

„Musimy pamiętać, że chociaż dzieci były nawet o 90 procent bardziej narażone na rozwój padaczki, jeśli ich matka miała reumatoidalne zapalenie stawów w momencie urodzenia, przekłada się to na 3 procent wszystkich urodzonych dzieci" – mówi Ane Lilleore Rom.

Jedzenie, które poprawia pracę mózgu
Jedzenie, które poprawia pracę mózgu [11 zdjęć]

Odżywianie wpływa zarówno na zdrowie umysłowe, jak i fizyczne. Mózg potrzebuje składników odżywczych...

zobacz galerię

„Wyniki naszych badań dają przede wszystkim do zrozumienia, jak padaczka się rozwija oraz że czynniki związane z autoimmunizacją mogą wpływać na rozwój padaczki u dzieci tych matek" – informują naukowcy.

Wyniki badania zostały wydane 16 listopada w czasopiśmie „Neurology”.

Przyczyny padaczki na ogół są różne. Niektóre wrodzone choroby lub infekcje mózgu mogą wywoływać drgawki. W pozostałych przypadkach, często biorą udział czynniki genetyczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.