Remont w pokoju dziecka? Pożyczka online pomoże zabieganym rodzicom
Remont w pokoju dziecka czy nagła awaria domowego sprzętu to niespodziewane wydatki, które mogą przytrafić się każdemu. Czy można zatem się do nich przygotować? Jak mądrze planować budżet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są niespodziewane wydatki?
Żeby przygotować się do niespodziewanych wydatków warto wyjaśnić najpierw to, czym one w ogóle są. Należy bowiem wyraźnie oddzielić wydatki regularne, które systematycznie pojawiają się w domowym budżecie od wydatków niespodziewanych, których w żaden sposób nie można przewidzieć. Przykładem tych pierwszych może być konieczność opłacenia ubezpieczenia samochodu czy zakup świątecznych prezentów, a wśród niespodziewanych wydatków wymienić można np. nagłą awarię samochodu czy konieczność odmalowania ścian po imprezie urodzinowej dziecka. Czym różnią się obie kategorie wydatków? Otóż, wydatki regularne jak sama nazwa wskazuje powtarzają się i z reguły występują każdego roku w tych samych miesiącach. Można zatem zaplanować je w domowym budżecie, a kluczem jest w tym przypadku świadomość powtarzających się kosztów. Łatwo jest przecież przewidzieć to, że w grudniu potrzebne mogą być dodatkowe środki na prezenty świąteczne dla najbliższych, a latem pojawią się wydatki związane z urlopem. Inaczej wygląda to natomiast w przypadku niespodziewanych wydatków, ponieważ są one wynikiem sytuacji nagłych i nieprzewidzianych, np. awaria pralki.
Niespodziewane wydatki, czyli jakie?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie niespodziewane wydatki i wydatki regularne, ale wykonywane z małą częstotliwością (np. raz w roku) to dwie oddzielne kategorie. Co zatem można traktować jako niespodziewany wydatek? Otóż, mówiąc prostym językiem są to wszystkie koszty, których nie da się przewidzieć. Wśród przykładów można wymienić zatem:
- awarię sprzętu gospodarstwa domowego, która powoduje konieczność szybkiej wymiany go na nowy;
- konieczność przeprowadzenia remontu, np. w pokoju dziecka, co może być efektem przypadkowo wyrządzonych uszkodzeń;
- awarię samochodu, czy konieczność jego naprawy ze względu na udział w kolizji. warto bowiem mieć świadomość, że procedura uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela może trwać dosyć długo, co powoduje, że w wielu przypadkach naprawa wymaga wydatkowania własnych środków;
- niespodziewane zaproszenie na rodzinną uroczystość, np. planowany w ostatniej chwili ślub;
- wydatki związane z chorobą bądź leczeniem stomatologicznym.
Oczywiście przykładów niespodziewanych wydatków może być znacznie więcej, co wynika z faktu, że są to wszystkie koszty ponoszone w sytuacjach, których nie można było przewidzieć. Nie oznacza to jednak, że do niespodziewanych wydatków nie można się przygotować, ponieważ również na to istnieją sposoby.
Jak przygotować się do niespodziewanych wydatków?
Niespodziewany wydatek jak wskazuje jego nazwa jest zaskoczeniem, a co za tym idzie w większości przypadków stanowi spore wyzwanie dla domowego budżetu. Warto zatem mieć świadomość, że do tego typu sytuacji można się przygotować na kilka różnych sposobów. Rozwiązaniem problemu może być:
- rezerwa na niespodziewane wydatki, czyli środki ujęte w budżecie jako poduszka bezpieczeństwa wykorzystywana jedynie w przypadku pilnej potrzeby;
- budżet celowy, czyli stworzenie rezerw w budżecie np. pod katem naprawy samochodu, czy remontu mieszkania;
- pożyczka bankowa, która pozwala szybko uzyskać środki na pokrycie niespodziewanych wydatków. Jeżeli potrzebujesz pewnej i szybkiej gotówki np. na remont pokoju dziecka możesz skorzystać np. z pożyczki w banku Citi Handlowy, która jest oferowana pod linkiem: https://www.citibank.pl/kredyty/pozyczka-gotowkowa;
- wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, ponieważ polisą można objąć wiele różnych zdarzeń losowych, np. stłuczenie smartfona, zalanie mieszkania, czy sprzęt AGD.
Dlaczego warto prowadzić budżet?
Zarówno w kontekście przewidzianych, jak i nieprzewidzianych wydatków bardzo ważną kwestią jest prowadzenie domowego budżetu, czyli zestawienia obejmującego zarówno przychody, jak i koszty. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim dlatego, że prowadzenie własnego budżetu pozwala osiągnąć kontrolę nad własnymi finansami. Co istotne, nie musi oznaczać przesadnego oszczędzania czy rezygnowania z różnego rodzaju przyjemności, ponieważ wydatki są nieodzownym elementem każdego budżetu. Tego typu arkusz pozwala jednak zaobserwować pewne prawidłowości oraz wyciągnąć ewentualne wnioski zapisując wszystkie swoje wydatki można zweryfikować to, gdzie płyną nasze pieniądze. Prowadzenie budżetu pozwala również zapanować nad wydatkami regularnymi, które przez wiele osób traktowane są jako niespodziewane. Analizując budżet z poprzednich lat można zauważyć, że pewne wydatki co jakiś czas się powtarzają, a co za tym idzie zaplanować je w budżecie na kolejny okres. W efekcie nie będą już stanowiły zaskoczenia, a co za tym idzie przestaną być niespodziewane.
Dlaczego warto prowadzić budżet?
Zarówno w kontekście przewidzianych, jak i nieprzewidzianych wydatków bardzo ważną kwestią jest prowadzenie domowego budżetu, czyli zestawienia obejmującego zarówno przychody, jak i koszty. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim dlatego, że prowadzenie własnego budżetu pozwala osiągnąć kontrolę nad własnymi finansami. Co istotne, nie musi oznaczać przesadnego oszczędzania czy rezygnowania z różnego rodzaju przyjemności, ponieważ wydatki są nieodzownym elementem każdego budżetu.
Tego typu arkusz pozwala jednak zaobserwować pewne prawidłowości oraz wyciągnąć ewentualne wnioski zapisując wszystkie swoje wydatki można zweryfikować to, gdzie płyną nasze pieniądze. Prowadzenie budżetu pozwala również zapanować nad wydatkami regularnymi, które przez wiele osób traktowane są jako niespodziewane. Analizując budżet z poprzednich lat można zauważyć, że pewne wydatki co jakiś czas się powtarzają, a co za tym idzie zaplanować je w budżecie na kolejny okres. W efekcie nie będą już stanowiły zaskoczenia, a co za tym idzie przestaną być niespodziewane.
Jak mądrze planować budżet?
Decyzja o rozpoczęciu prowadzenia budżetu może być dobrym posunięciem niezależnie od tego czy podejmuje ją singiel, małżeństwo, czy może rodzina z dziećmi. Warto jednak mieć świadomość, że entuzjazm zazwyczaj bardzo szybko wygasa, a sam budżet z reguły zaczyna przytłaczać, co jest skutkiem pierwszych niepowodzeń w planowaniu, czyli np. pojawienia się niespodziewanych wydatków. Istotne jest zatem to, by się nie zrażać, a sam budżet planować realnie, czyli nie zakładać drastycznych oszczędności. Należy także pamiętać o tym, że początki budżetowania zawsze są trudne, a z każdym kolejnym okresem budżet staje się coraz dokładniejszy, a co za tym idzie łatwiejszy do zrealizowania. Co jeszcze jest istotne w kontekście mądrego planowania budżetu? Otóż, bardzo ważną kwestią jest dokładne przeanalizowanie własnych wydatków, co pozwoli wypisać wszystkie kategorie po stronie kosztów. Oczywiście z czasem budżet nie musi być aż tak szczegółowy (nadal uwzględniane są wszystkie wydatki, jednak w szerszych kategoriach). Szczególnie na początku zalecane jest jednak to, by wydatki były rozpisywane szczegółowo, ponieważ pozwoli to uzyskać nad nimi kontrolę.
Potrzeby a przyjemności
Prowadząc budżet należy potrafić również odróżniać potrzeby od sprawiania przyjemności. Oczywiście nie zawsze jest to proste, ponieważ o ile koszty ponoszone w związku z opłacaniem rachunków, spłatą rat, czy jedzeniem większość osób prawidłowo uznaje za potrzeby to problem pojawia się w przypadku kosztów, które nie są obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że zawsze są to zachcianki, ponieważ w wielu przypadkach tego typu wydatki można uznać za potrzebny i sprawiający radość. Przykładem może być zakup prezentu z okazji urodzin żony bądź dziecka, który należy określić jako potrzebę. Łatwo może on jednak przerodzić się w zachciankę. Dlaczego? Otóż, wiele w tym przypadku zależy od wydatku poniesionego na ten cel. Oczywiście trudno w tym przypadku sztywno określać ramy budżetowe, ponieważ każdy człowiek ma inne możliwości finansowe, a co za tym idzie inaczej będzie postrzegał tę kwestię. Istotą jest jednak to, by zrozumieć, że potrzeba to wydatek, który jest niezbędny i musi się znaleźć w budżecie, a przyjemnieści to opcja "super", która może stanowić dla niego duże obciążenie. Przykładem może być prezent urodzinowy plus wyjście na miasto z tej okazji.
Czy nieprzewidziane wydatki zawsze są nieprzewidziane?
W kontekście prowadzenia budżetu oraz zabezpieczania się na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych wydatków istotne jest także to, że tak naprawdę nie zawsze są one nieprzewidziane. Nie chodzi w tym przypadku jednak o wydatki regularne, które zostały wyjaśnione na początku tego artykułu, ale o koszty, które większość osób uzna za niespodziewane. Zastanawiając się jednak głębiej można dojść do wniosku, że w przypadku wielu z nich prawdopodobieństwo wystąpienia jest naprawdę duże. Przykładem może być awaria samochodu, której tak naprawdę prędzej, czy później powinien spodziewać się każdy właściciel auta. Podobnie wygląda to w przypadku rodziców, którzy posyłają dzieci do przedszkola lub szkoły. Nie trudno bowiem przewidzieć, że w sezonie jesienno-zimowym wzrośnie u nich ryzyko różnego rodzaju zachorowań, a co za tym idzie mogą pojawić się wydatki związane z leczeniem. Będąc przezornym warto więc stworzyć odpowiednią rezerwę w budżecie, dzięki której znajdą się w nim środki na pokrycie tego typu kosztów.
Podsumowując należy stwierdzić, że nieprzewidziane wydatki to koszty, które zaskakują. Warto zatem minimalizować ryzyko ich pojawienia się, co jest możliwe dzięki mądremu planowaniu budżetu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe w danej sytuacji rozwiązaniem problemu może być skorzystanie z pożyczki gotówkowej, która pozwoli uzyskać środki na dowolny cel.
PRZYKŁAD REPREZENTATYWNY DLA POŻYCZKI GOTÓWKOWEJ ONLINE Przykład reprezentatywny dla Pożyczki Gotówkowej online dla nowych klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,05%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 37 000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 49 754,42 zł, oprocentowanie zmienne 9,99%, całkowity koszt pożyczki 12 754,42 zł (w tym: prowizja 2 035,00 zł, odsetki 10 719,42 zł, opłata miesięczna 0,00 zł), 59 miesięcznych równych rat w wysokości 829,00 zł oraz ostatnia rata wyrównująca 843,42 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 5 Października 2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.