Trwa ładowanie...

Relikwie - czym są, można je kupić, jakie są rodzaje relikwi?

 Ewa Rosiecka
09.07.2022 19:55
Relikwie to szczątki ciał świętych lub przedmioty z nimi związane
Relikwie to szczątki ciał świętych lub przedmioty z nimi związane (Adobe Stock)

Relikwie to szczątki ciał świętych lub przedmioty, z którymi osoby te były związane. Stanowią przedmioty czci w wielu wierzeniach, szczególnie rozpowszechnione są w katolicyzmie oraz prawosławiu, choć, co ciekawe, w protestantyzmie kult relikwii jest negowany. Na całym świecie relikwie świętych związane są miejscami kultu, także w Polsce ich nie brakuje. Co to są relikwie? Jakie są ich rodzaje? Czy można kupić relikwie?

spis treści

1. Co to są relikwie?

Relikwie to szczątki zmarłych świętych lub przedmiotów, które z tymi świętymi były związane. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czym są, jeśli chodzi o charakter przedmiotu.

Relikwie do 2017 dzieliliśmy według następującej klasyfikacji:

  • relikwie I stopnia: fragmenty ciał osób świętych i błogosławionych;
  • relikwie II stopnia: przedmioty przez nie używane lub noszone w czasie życia;
  • relikwie III stopnia: przedmioty dotykające relikwii pierwszej klasy (zazwyczaj jest to po prostu płótno, w które były zawinięte).
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Obecnie obowiązuje podział dwustopniowy na relikwie:

  • wyjątkowe (insignia) - są to ciała lub ich znaczne części oraz cała zawartość urny z prochami, które zachowały się po kremacji;
  • potoczne (non insignia) - są to małe cząstki ciała lub kości, a także przedmioty używane w ciągu życia przez błogosławionych i świętych.

Każdą relikwię należy przechowywać w opieczętowanych kapsułach. Aby ograniczyć handel relikwiami, na soborze laterańskim w 1215 roku ustanowiono, że ważne są jedynie relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane dużą ilością nadużyć, do których dochodziło w średniowieczu - sprzedawane relikwie często były fałszywe.

Kolejne uregulowanie spraw z tym związanych miało miejsce na soborze trydenckim.

Bierzmowanie. Na czym polega, jaki prezent podarować z tej okazji?
Bierzmowanie. Na czym polega, jaki prezent podarować z tej okazji?

Bierzmowanie jest jednym z sakramentów, udzielanych wiernym Kościoła katolickiego, prawosławnego i anglikańskiego.

przeczytaj artykuł

2. Czy można kupić relikwie?

Relikwie można z powodzeniem kupić, a najłatwiejszym sposobem jest nabycie ich przez internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: "relikwie", aby otrzymać ponad 9 stron ofert.

Na samym początku wyszukiwarki znajdziemy pektorał 1 z relikwią z Krzyża Świętego, którego autentyczność możemy sprawdzić, kontaktując się ze sprzedawcą. Ceny relikwii są bardzo różne, wahają się od 20 zł do 18 tysięcy zł.

Czy jest to legalne? Świeckie przepisy mówią, że nie wolno sprzedawać relikwii pierwszego stopnia. Kościół katolicki zaś zabrania sprzedaży relikwii, uważając ten proceder na niegodny. Zgodnie z Kościołem katolickim zabronione jest przenoszenie relikwii na stałe lub rozporządzanie nimi bez zgody Stolicy Apostolskiej.

3. Przykłady relikwii

  • Olej św. Charbela;
  • Relikwia welonu Matki Bożej z Loreto;
  • Różaniec z relikwią św. Faustyny;
  • Relikwia świętej włóczni.

4. Gdzie znajdują się relikwie w Polsce?

Relikwie świętych w Polsce znaleźć można w licznych kościołach, kaplicach czy klasztorach - w miejscach kultu religijnego. Mogą znajdować się w kilku ośrodkach na świecie z uwagi na ich niewielkie rozmiary.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze