Trwa ładowanie...

Religia będzie obowiązkowa? W szkołach szykują się zmiany

 Katarzyna Prus
02.09.2022 13:15
Resort edukacji i nauki szykuje poważne zmiany
Resort edukacji i nauki szykuje poważne zmiany (East News)

Do tej pory uczniowie mogli wybrać czy chcą chodzić na religię, etykę czy w ogóle zrezygnować z tych przedmiotów. Resort Edukacji i Nauki szykuje jednak zasadniczą zmianę. Na czym będzie polegała i kiedy zacznie obowiązywać?

Uczniowie będą musieli wybierać czy chcą chodzić na religię czy na etykę
Uczniowie będą musieli wybierać czy chcą chodzić na religię czy na etykę (East News)

1. Religia albo etyka

Wprowadzenie obowiązkowej religii w szkołach od lat wzbudza sporo kontrowersji nie tylko wśród rodziców, ale też uczniów. Wielu uważa, że w świeckich placówkach jest to nie do przyjęcia. Pojawiały się też m.in. pomysły rozszerzenia takich lekcji o tematy związane z różnymi religiami, żeby nie ograniczać się tylko do chrześcijaństwa i wyznania katolickiego.

Z opublikowanego w 2022 roku badania CBOS "Polski pejzaż religijny – z dalekiego planu" wynika, że liczba uczniów, którzy chodzą na religię systematycznie spada. W 2010 roku na takie lekcje chodziło 93 proc. badanych, w 2018 roku - 70 proc., a w 2021 roku – już tylko 54 proc.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Etyka też wzbudza sporo wątpliwości. Rodzice, którzy zrezygnowali z religii na rzecz tych zajęć, zwracają między innymi uwagę, że często prowadzą je duchowni.

Z badań, które przeprowadziło Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów dla Dziennika Gazety Prawnej, wynika, że ponad 42 proc. polskich szkół, ma problem ze znalezieniem nauczyciela etyki, co w praktyce kończy się lekcją religii.

Jaki jest pomysł MEiN na niewystarczającą liczbę nauczycieli etyki? Problem mają rozwiązać studia podyplomowe, dzięki którym nauczyciele zdobędą dodatkowe kwalifikacje potrzebne do prowadzenia takich zajęć. Wątpliwości budzi jednak fakt, że resort podpisał w tej sprawie umowy tylko z katolickimi uczelniami. To stawia pod znakiem zapytania bezstronnosć takiego nauczyciela.

2. Od kiedy wchodzą zmiany?

Nic więc dziwnego, że wielu rodziców, póki jeszcze mają taką możliwość, wypisują dzieci z obu przedmiotów. Do tej pory mogli zdecydować czy dziecko będzie chodzić na lekcje religii czy etyki lub czy w ogóle z takich zajęć zrezygnuje. Po zapowiadanych zmianach MEiN, trzecia opcja zniknie.

Od 1 września 2023 roku uczniowie będą mogli wybierać już tylko między religią i etyką. Jak tłumaczył Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki, "wybór niczego" to osłabienie wychowawczej funkcji szkoły. Dlatego, jeśli uczeń nie wybierze religii będzie musiał wybrać etykę.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo: od 1 września 2023 r. - dla uczniów klas IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów, od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów; od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz klas I - III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów; od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów; * od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze