Relacjonuje walkę z chorobą córki. Musi się mierzyć z takimi komentarzami
Mama pięcioletniej dziewczynki, która cierpi na chorobę autoimmunologiczną, udostępnia na TikToku urocze klipy z córką w roli głównej. Mimo wielu ciepłych i wspierających komentarzy musi jednak zmierzyć się także z hejtem, ponieważ nie każdy rozumie, na czym polega ta choroba.
1. Urocze filmiki z dziewczynką w roli głównej
Mama Kelly Whitehouse od jakiegoś czasu udostępnia filmy na TikToku, w których ukazuje walkę odważnej córki - Aubree z chorobą autoimmunologiczną - łysieniem plackowatym.
Celem publikowania tych filmów jest szerzenie wiedzy na temat tej choroby - dotyka ona około 400 tys. w samej Wielkiej Brytanii; szacuje się, że na łysienie plackowate choruje nawet 1 proc. populacji na świecie.
2. Matka i córka muszą mierzyć się z hejtem
Matka odważnej dziewczynki, która dzieli się swoją walką z chorobą, mówi, że oprócz wielu słów wsparcia, spotyka się z dużym hejtem, wciąż musi usuwać krzywdzące komentarze złośliwych internautów. W jednym filmie, który zebrał ponad 2 miliony wyświetleń, Kelly musiała wyłączyć możliwość komentowania, aby nienawistnych komentarzy nie zobaczyły siostry Aubree.
„Oczywiście Aubree nie jest tego świadoma, mówimy jej tylko o miłych komentarzach, ale w jednym filmie komentarze były tak straszne, że musiałam je wyłączyć - było ich zbyt wiele, by dalej je usuwać.
Ludzie nazywają ją chłopcem, mówią jej, że ma raka i porównują ją do łysych mężczyzn - takie paskudne rzeczy. To nie jest miłe widzieć takie wpisy jako rodzic, staram się je usuwać tak szybko, jak to możliwe. Jednak większość komentarzy jest naprawdę pozytywna.
3. Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna, która dotyczy mieszków włosowych. Zwykle występuje u dzieci i młodzieży. Nie są znane dokładne mechanizmy wypadania włosów.
Rozpoznanie łysienia plackowatego zwykle jest dość łatwe, chociaż niektóre stany chorobowe mogą powodować trudności diagnostyczne i w takim przypadku zwykle lekarz zaleca wykonanie dodatkowych badań.
U części pacjentów następuje reemisja. Istnieją różne metody terapeutyczne, które mogą indukować odrost włosów w łysieniu plackowatym, jednak nie wszystkie można stosować u dzieci. Niezwykle ważna w przypadku tej choroby jest opieka psychologiczna.
Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl