Trwa ładowanie...

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Avatar placeholder
22.05.2017 10:46
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Kiedy pojawia się mimowolne wyciekanie moczu, można mówić o nietrzymaniu moczu. Nie jest to choroba. Jest to objaw, który wskazuje, że choroba może znajdować się w obrębie dróg moczowych. Na nietrzymanie moczu narażeni są zwłaszcza starsi mężczyźni. Nie jest to jednak podstawowy symptom starzenia. Kiedy u mężczyzn pojawia się nietrzymanie moczu, zaczynają oni szukać sposobów, aby sobie z nim skutecznie poradzić. Bardzo często szukają pomocy w internecie. Kiedy pojawia się ten problem, forum internetowe nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Lepiej udać się do lekarza.

spis treści

1. Główne przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn mogą być różne. Może to być krótkotrwała przypadłość, może ono też przyjmować formę przewlekłą. Jeśli nietrzymanie moczu występuje przez krótki czas, jego powodem może być choroba lub aktualnie prowadzone leczenie. Przewlekłe nietrzymanie moczu zazwyczaj ma inne przyczyny. Może się ono wiązać z blokadą cewki moczowej, kiedy w pęcherzu zbiera się mocz i nie może z niego zostać wydalony w naturalny sposób. Kiedy skurcze pęcherza moczowego są zbyt silne, wtedy także może dochodzić do mimowolnego wyciekania moczu.

Przewlekłe nietrzymanie moczu może być wynikiem zatkanej cewki moczowej
Przewlekłe nietrzymanie moczu może być wynikiem zatkanej cewki moczowej (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Podobne objawy mogą być powodowane przez osłabienie lub uszkodzenie cewki moczowej. Takie nietrzymanie moczu nosi nazwę wysiłkowego nietrzymania moczu. Problem z inkontynencją, czyli nietrzymaniem moczu, może się też pojawiać, kiedy pęcherz nie jest opróżniany do końca. W przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu może być związane z chorobami prostaty.

2. Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

Podstawowym objawem nietrzymania moczu u mężczyzn jest pojawianie się niekontrolowanego wycieku moczu. Inne objawy mogą być różne, w zależności od tego, co je spowodowało. Jeśli popuszczanie moczu odbywa się w wyniku wysiłku fizycznego, kaszlu, zmiany pozycji ciała, jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kiedy mężczyzna czuje naglącą potrzebę oddania moczu, wtedy jest to nietrzymanie moczu z parcia. Jeśli pomimo potrzeby oddania moczu, mężczyzna jest w stanie wysikać tylko kilka kropel i nie jest w stanie kontrolować ciągłego wycieku moczu, jest to nietrzymanie moczu z przepełnienia.

3. Diagnozowanie przyczyny nietrzymania moczu

Kiedy pojawia się nietrzymanie moczu, forum internetowe nie powinno być pierwszym miejscem, w którym staramy się zdiagnozować jego przyczynę. Należy udać się do lekarza, który powinien przeprowadzić badanie moczu oraz wywiad lekarski. Dopiero na tej podstawie można postawić odpowiednią diagnozę i znaleźć przyczynę nietrzymania moczu. Może się okazać, że niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań, szczególnie kiedy źródło problemu nie jest jednoznaczne lub za nietrzymanie moczu odpowiada wiele czynników.

4. Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Najważniejsze w terapii nietrzymania moczu jest dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Powinien być on dopasowany zarówno do pacjenta, jak i do tego, z jakiego powodu wystąpiło nietrzymanie moczu. W leczeniu objawów nietrzymania moczu stosuje się odpowiednie ćwiczenia oraz lekarstwa. Czasem może być konieczne przeprowadzenie operacji. Można też stosować proste sposoby, które pozwolą na to, by złagodzić objawy. Najczęściej wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w trybie i stylu życia. Warto więc:

• ograniczyć spożywanie napojów, które zawierają kofeinę;

• zrezygnować z picia słodkich napojów gazowanych;

• ograniczyć spożywanie alkoholu lub z niego zrezygnować;

• w celu uniknięcia zaparć jeść produkty bogate w błonnik;

• pozbyć się zbędnych kilogramów, jeśli zmagamy się z nadwagą;

Musisz to wiedzieć

• zwiększać wytrzymałość mięśni Kegla; można to uzyskać, stosując odpowiednie ćwiczenia;

• wyrobić w sobie odruch korzystania z toalety o jednakowych porach;

• prowadzić dzienniczek mikcyjny, w którym zapisywać należy ilość spożywanych płynów, częstotliwość i czas występowania inkontynencji. Jest to bardzo przydatne w celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia nietrzymania moczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze